HCE nedir?

3 min read
0
1
16,164

HCE, mobil cihazın işletim sisteminin günlük hayatta kullandığımız kartları(kredi kartı, debit kart, gift kart vs.) emule ederek NFC ile temassız ödeme işlemini gerçekleştirmemize yarayan bir teknolojidir. Başka bir deyişle, telefonlarımız ödemelerde kullandığımız kartlar gibi davranmaktadır.

HCE ile ödemede ödeme için gerekli olan kart bilgilerinin telefon üzerinde tutulmasına gerek yoktur. İlgili kart bilgileri bulut üzerinde tutulmaktadır. Bu teknoloji, mevcut geleneksel yönteme göre hem kolay uygulanabilir hem de daha ucuzdur. 

Geleneksel yöntemde, kart bilgileri cihaz üzerinde secure elementte saklanır. Fakat secure elementin mobil cihaz üzerine entegre edilmesi hem pahalı hem de uygulama açısından zor bir bir süreçtir.

HCE’nin avantajlarını sıralayacak olursak;

  • Mobil operatöre ihtiyaç duyulmaması
  • Sim karta ihtiyaç duyulmaması
  • Yüksek işlem gücü
  • Kart ( kredi kartı, debit kart, sadakat kart vs.) saklama kapasitesinin fazla olması
  • Yüksek güvenlik seviyesi
  • Android 4.4 işletim sistemi ve üzeri versiyonlarının desteklemesi olarak özetlenebilir.

2013 yılı sonunda Google’ın , Android 4.4 lansmanında HCE desteğini açıklaması sonrasında, 2014 Mobile World Congress’te Visa ve MasterCard  da HCE’yi desteklediklerini ve HCE çözümlerini sunacaklarını açıkladı.

Android HCE uygulamaları ile mobil ödeme yaparken geçerli kurallar temassız kart ile ödeme kuralları ile aynıdır. 1 Ağustos 2019 itibariyle 120 TL ve altı işlemlerde POS terminalinden şifre girmeden; 120 TL üzeri işlemlerde şifre girilerek işlemler tamamlanabilmektedir.

 Türkiye’de birçok banka uygulamalarının Android versiyonlarında HCE ile mobil temassız ödeme yapılabilir. Bu uygulamaları kullanarak ödeme yapabilmek için 2 koşulun sağlanması yeterlidir:

  1. İlgili banka adına alınmış bir kart sahibi olmak
  2.  4.4 veya üzeri bir versiyona sahip Android telefonuna sahip olmak.
  3.  Tabi ki işlem yapmadan önce eğer kapalıysa NFC özelliğini açmak gerekiyor.

İşlem yapmadan önce telefonunuzun NFC özelliğini açmayı unutmayın:)

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In HCE

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…