Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Havayolu,seyahat acenteleri ve konaklama harcamalarında kredi kartına 18 taksit!!

Havayolu,seyahat acenteleri ve konaklama harcamalarında kredi kartına 18 taksit!!

2 min read
0
0
975

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, koronavirüs sonrası normalleşme sürecinde vatandaşa ödeme kolaylığı sağlamak ve yurt içi turizminin desteklenmesi amacıyla yeni bir karar aldı.

9 Haziran tarihli alınan Kurul kararı ile yurt içi havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama harcamalarında kredi kartı taksit sınırı 12 aydan 18 aya yükseltildi.

Açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

”Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 09/06/2020 tarihli ve 9053 sayılı Kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda on iki aydan on sekiz aya çıkarılmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Bu uygulama her ne kadar piyasayı canlandırmak adına atılmış olumlu bir karar olsa da kredi kartı harcamasını ve limit yönetimini yapamayan kişiler için ciddi sorun oluşturacaktır diye düşünüyorum.

1-2 haftalık tatili yapıp 18 ay boyunca borcunu ödeyecek olmak şahsi olarak kulağa çok hoş gelmiyor olsa da bu seçeneği kullanacak olan vatandaşlar olacaktır.

Ne diyelim yeni uygulama vatandaşlarımız ve bankalar için hayırlı olsun. Tatilimizi/seyahatimizi yaparak ve ödemelerimizi sorunsuz bir şekilde yapabilmemiz dileğiyle.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…