Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama yurt dışı harcamaları taksit sayısı düşürüldü

Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama yurt dışı harcamaları taksit sayısı düşürüldü

2 min read
0
0
1,130

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK); hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda kredi kartlarında taksit sayısını 6 aydan 3 aya düşürdü.

Kredi kartlarında taksitlendirme süreleri; hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda 6 aydan 3 aya düşürüldü.

BDDK’dan yapılan açıklamaya göre;

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 10/01/2020 tarihli ve 8791 sayılı Kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda altı aydan üç aya düşürülmesine karar verilmiştir.”

Burada amaç kredi kartı borçlanmasını azaltarak kart sahiplerinin daha fazla borca girmelerinin önüne geçmektir. Her ne kadar bu tür taksit kısıtlamaları amacına çok fazla ulasamasa da caydırıcı olduğu bir gerçek.

Harcamayı bilen için en iyi ödeme aracı kredi kartı olsa da harcamayı bilmeyenler için alınan bu önlemler önemli olabiliyor.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…