Home Ödeme Sistemleri FAST FAST Sisteminin Avantajları Nelerdir?

FAST Sisteminin Avantajları Nelerdir?

2 min read
0
0
583

FAST sistemi hayatımıza ödeme ve para transferleri noktasında ciddi kolaylıklar ve hız kazandıracaktır.

Peki FAST sisteminin ne gibi avantajları olacaktır?

FAST Ödeme Sistemi’nin vatandaşlar ve işletmeler açısından avantajları:

  • FAST sistemi ile hesap numaralarıyla telefon numaraları, TCKN veya e-posta adresleri eşleştirilebileceği için kullanıcılar, bankaların mobil/internet uygulamaları aracılığı ile para göndermek istedikleri işletme ve şahısların hesap numarası (IBAN) ve isim bilgileri yerine sisteme kayıtlı telefon numarası, TCKN veya e-posta adresine ödeme gönderebilecek.
  • Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) altyapısı ile kişiler hesap numaralarıyla telefon numaraları, TCKN veya e-posta adreslerinin eşleştirmelerini bankaları aracılığıyla kısa bir süre içerisinde yapabilecek.
  • Bankalar, müşterilerine risk profilleri dahilinde daha düşük tutar ve günlük toplam aktarım limiti belirleyebilecekler. Düşük tutar limiti ile başlamanın temel sebepleri; bankaların mesai saatleri dışındaki likidite yönetimlerine yardımcı olmak ve dolandırıcılık girişimlerini izleyebilmektir. Başlangıçta 1.000 TL olan işlem üst limitinin ilerleyen dönemlerde artırılması değerlendirilmektedir.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In FAST

Check Also

Ödeme ve Elektronik para kuruluşlarının Bilgi Sistemleri ile Ödeme hizmeti sağlayıcılarının ödeme hizmetleri alanındaki Veri paylaşım servislerine ilişkin tebliğ nedir?

Bu Tebliğin amacı, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının faaliyetlerinin yür…