Home Ödeme Sistemleri FAST FAST İşlem Limiti yükseltildi, Alışverişlerde FAST kullanılmaya başlanıyor

FAST İşlem Limiti yükseltildi, Alışverişlerde FAST kullanılmaya başlanıyor

2 min read
0
0
672

Merkez Bankası’nın Sayı: 2022-13 sayılı ve 14 Şubat 2022 tarihli “FAST Sisteminin Alışverişlerde Ödeme Yöntemi Olarak Kullanılması Hakkında Basın Duyurusu (2022-13)” basın duyurusu ile FAST limiti ve TR Karekodla Ödeme sistemlerindeki yeni düzenlemeler paylaşıldı.

4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltilen FAST limitinin 21 Şubat 2022 tarihi itibariyle 5000 TL’ye yükseltilmesine karar verildi. Gerek enflasyon etkisi gerekse FAST sisteminin belirli bir süredir kontrollü olarak 2000 TL’ye kadar kullanımının başarılı olması nedeniyle bu tutar 5000 TL’ye yükseltilmiştir.

Peki ilgili düzenleme FAST limiti haricinde başka düzenlemeler içeriyor mu?

Evet. Tebliğle birlikte FAST Sisteminin, alışveriş işlemlerinde “TR Karekod” kullanılarak gerçekleştirilecek iş yeri ödemelerinde tek seferde 10.000 TL’ye kadar işlem yapılabilecek şekilde altyapının da hazır olduğu bilgisi paylaşıldı.

TR Karekod’un yaygınlaşarak hayatımıza girmesi ile birlikte vatandaşlarımız alışverişlerde iş yeri tarafından oluşturulan ödeme karekodunu mobil uygulamaları ile okutarak FAST sistemi altyapısı ile anlık ödeme gerçekleştirebileceklerdir.

TR Karekod ile ödemelerle birlikte kartların fiziki kullanımının daha da azalacağını; anlık ödemelerin hayatımıza daha çok gireceğini söyleyebiliriz. İlerleyen dönemlerde Statik ve Dinamik Karekod kullanımının daha çok yaygınlaşacağını ve hayatın her anında kullanılacağını söyleyebiliriz.

Merkez Bankası’nın ilgili basın duyurusuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin/2022/DUY2022-13

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In FAST

Check Also

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları İçin Bir Kısım Yükümlülüklere İlişkin Geçiş Süreci 28.02.2023 Tarihine Uzatıldı

Geçiş Sürecinin sona ermesine 6 gün kala 25.11.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak y…