Home Ödeme Sistemleri ATM Escrow(Emanet) nedir?

Escrow(Emanet) nedir?

2 min read
0
0
2,447

Escrow, ATM’den yapılan işlemlerde bir nevi sigorta poliçesi gibidir. Bir sözleşmenin şartlarının yerine getirildiğinden ve paranın (veya diğer varlıkların) yalnızca bu şartlar yerine getirildiğinde el değiştirdiğinden emin olmak üçüncü bir tarafa bağlıdır.

Escrow, temel şekliyle, bir tarafın para ya da diğer varlıkları aldığı ve daha sonra diğer iki taraf arasında ya da dış taraflara önceden belirlenmiş bazı koşullara dayanarak kullandırdığı üç taraf arasındaki bir anlaşmadır.

ATM’den yapılan işlemlerde Escrow(emanet), Para yatırma işlemlerinde kullanılmaktadır. Para Çekme söz konusu değildir. Para Çekme işleminde kartınızı okutursunuz, şifreyi başarılı olarak girerek ve para çekme miktarını girersiniz. İşlem onaylandığında para verilerek işlem sonlanır.

Peki, ATM üzerinden hesabınıza para yatırdığınızda ne olur?

Bu durumda, ATM sadece paranızı yutmaz, hesabınıza para yatırma işlemini direk olarak yapmaz. Bunun yerine ATM, para yatırma işleminizi emanet kasasına(Escrow) koyar ve işlem tamamlanana kadar parayı emanet içinde tutar. İşlem başarılı olarak tamamlanamazsa emanete(escrowa) eklenen para geri verilir.

Kısaca, escrow ATMden işlem yapılırken paranın geçici olarak koyulduğu bir emanet kasasıdır diyebiliriz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In ATM

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…