Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS Erken Bloke Çözme Nedir?

Erken Bloke Çözme Nedir?

4 min read
0
0
5,576

Erken Bloke Çözüm, blokeli çalışan üye işyerlerinde, üye işyerinin blokede bekleyen cirosunun, nakit ihtiyacına gerek duyulduğunda, bloke hesaptan çözülerek üye işyerine ödemeye imkân veren çözümdür.

Üye işyerleri bankalarla 3 farklı koşulda çalışabilirler:

  • Komisyonlu
  • Komisyonlu & Blokeli
  • Blokeli

Bugünkü yazımızın konusu olan Erken bloke çözüm işlemi , Komisyonlu&Blokeli ya da Blokeli çalışan üye işyeri işlemleri üzerinden yapılabilmektedir.

Örneğin;

Komisyonlu & Blokeli çalışan bir üye işyeri: %2 Komisyon 20 gün Blokeli

Blokeli çalışan bir üye işyeri: 45 gün Blokeli çalışıyor olabilir.

Bu tür üye işyerlerinden işlemler gerçekleştirildiğinde işlemler anlaşılan bloke gün sayısı kadar üye işyeri bloke hesabında bekletilir. Anlaşılan bloke gün sonunda üye işyeri cari hesabına ilgili tutarlar aktarılır.

Erken Bloke çözüm oranı; banka tarafında 2 farklı şekilde tutulur. Standart Komisyon ve Özel Komisyon. Genellikle bankalar standart komisyon oranından erken bloke çözüm işlemini yaptırmaktadır.

Üye işyerinin acil para ihtiyacının olması durumunda;

  • Üye işyeri, erken bloke çözüm talebini bankaya iletir.
  • Banka tarafından erken bloke çözüm talebi değerlendirilir.
  • Erken bloke çözüm talebi uygunsa Erken bloke çözüm komisyon oranı belirlenerek müşteri ile paylaşılır.
  • Müşterinin erken bloke çözüm komisyon oranını onaylamasının ardından anlaşılan erken bloke çözüm komisyonu ile erken bloke çözüm talebi yapılır.
  • Erken bloke çözüm sürecinin tamamlanmasının ardından hesaplanan komisyonlar kesilerek kalan tutar müşterinin cari hesabına aktarılır.

Peki erken bloke çözüm iptali yapılabilir mi?

Erken bloke çözüm işleminin yapıldığı gün içinde erken bloke çözüm iptali yapılabilir. Erken bloke çözüm işleminin yapıldığı günden sonra erken bloke çözüm iptali yapılamaz.

Bazı bankalar dijital kanalları üzerinden erken bloke çözüm işleminin yapılabilmesi için gerekli altyapıyı sağlamakta; üye işyerleri erken bloke çözüm işlemlerini şubelere gitmeden yapabilmektedir. Tabii bankalar erken bloke çözüm işleminden önce üye işyeri ile ilgili risk ve güvenlik kontrollerini yaparak işleme onay vermektedir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…