Home Ödeme Sistemleri Ödeme Sistemleri Kurumları EPI (European Payments Initiative) nedir?

EPI (European Payments Initiative) nedir?

7 min read
0
0
1,461

Daha önce Pan-Avrupa Ödeme Sistemi Girişimi ( PEPSI ) olarak bilinen Avrupa Ödeme Girişimi (EPI ), Mastercard ve Visa’ya rakip olmak için bir pan-Avrupa ödeme sistemi ve bankalararası ağ oluşturmayı amaçlayan Avrupa Merkez Bankası destekli bir ödeme-entegrasyon girişimidir.

Bugüne kadar kurucu üyeleri:  BBVA, BNP Paribas, BPE Grubu, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- ve Giroverband, DZ BANK Grubu, ING, KBC Grubu, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale, UniCredit

Beş ülkeden (Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda ve İspanya) 16 büyük Avrupa bankasından oluşan bir grup, Avrupa Ödemeler Girişimi’nin (EPI) gelecekteki lansmanının yolunu açtı. 

Çözüm, mevcut uluslararası ödeme planı çözümlerine ek olarak mağaza içi, online, nakit para çekme ve “peer to peer” dahil her türlü işlemde Avrupalı ​​tüketiciler ve tüccarlar için yeni bir standart ödeme yöntemi olmayı hedefliyor. 

EPI’nin amacı, Avrupa’nın herhangi bir yerinde kullanılabilecek bir dijital ödeme çözümü sunmak ve halen var olan parçalı peyzajın yerini almaktır. Bunu yaparken, EPI kurucuları daha pan-Avrupa yaklaşımı için ödeme girişimleri talep eden ticari ve tüketici topluluklarına yanıt veriyor. 

Avrupa’da perakende ödeme işlemlerinin% 50’den fazlası bugün nakit olarak yapılmaktadır. EPI çözümü, tüm Avrupalı ​​tüketiciler için de mevcut olan tüm Avrupa için kesintisiz, rekabetçi ve birleşik bir ödeme çözümü sunarak Avrupalı ​​tüccarlara somut faydalar getirecektir. 

Buna ek olarak, EPI’nin oluşturulması hem Avrupa kamu kurumları hem de ulusal makamlar için siyasi gündemin uygulanmasını, özellikle ödemeler, bankacılık ve teknoloji alanlarında gerçekten Avrupa çözümü oluşturulması yoluyla destekleyecektir.

Mevcut dijital ödeme çözümleri Avrupa’da bölünmüş durumda ve Avrupa vatandaşları hala dijital olarak her yerde ödeme yapamıyorlar. Ayrıca, Covid-19 krizi, birleşik bir Avrupa dijital ödeme çözümü ihtiyacının altını çizdi. Bu anlamda EPI ayrıca bankaların, tüccarların ve satın alanların Avrupa ödeme ekosistemini, ödeme hizmetleri sağlayıcılarını hizalamayı ve böylece Tek Pazarın ve Avrupa dijital gündeminin güçlendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. 

Uygulama aşamasının başlamasının önümüzdeki haftalarda teknik ve operasyonel yol haritasının tamamlanması ve en iyi girişi elde etmek için uygulama çalışmasının başlatılması da dahil olmak üzere net çıktılar oluşturacak olan Brüksel’de geçici bir şirket kurulması yoluyla gerçekleşmesi bekleniyor.

Avrupa Komisyonu Genel Müdür Yardımcısı Valdis Dombrovskis: “Avrupa ödeme girişimi, Avrupalı ​​tüketicilerin ve işletmelerin hızlı, verimli ve rekabetçi ödeme çözümlerine erişmesi gerektiği iddiamıza uyuyor. Umarım diğer ülkelerden bankalar, yenilikçi Avrupalı ​​fintech’ler ve diğer Avrupalı ​​ödeme hizmeti sağlayıcıları, ilk 16 üyeye katılarak kendi uzmanlıklarını ve varlıklarını bu çığır açan projeye getirecek ve küresel düzeyde daha yenilikçi ve rekabetçi hale getirecektir.” dedi.

Komisyon, EPI tarafından Avrupa piyasa oyuncularına, bireysel bankalara veya bankacılık topluluklarına ve üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarına EPI’yi kurucu olarak başvurmaları ve katılmaları için davet etti.

EPI şimdi uygulama aşamasını başlatıyor ve 2022’de tamamen faaliyete geçmesi bekleniyor.

Daha fazla bilgi için Avrupa Merkez Bankası’nın basın bültenine göz atılabilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri Kurumları

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…