EMV nedir?

4 min read
0
0
11,550

EMV, Europay Mastercard Visa kelimelerinin kısaltmasından oluşur. Ödeme kartlarında yonga-çip teknolojisinin standartlarını oluşturmak üzere, 1994 yılında MasterCard International’ın da dahil olduğu EMV adında bir çalışma grubu başlatılmış ve bu başlangıç, EMV standartlarının geliştirilmesi ile sonuçlanmıştır. 

EMV standartları, üzerinde çip taşıyan MasterCard ve Maestro kartların dünyada tüm terminallerde sorunsuz olarak kullanılabilmesi için alınan önlemlerin temel taşıdır. EMV spesifikasyonlarının yönetilmesi ve geliştirilmesi için bu amaçla EMVCo adlı bir şirket kurulmuştur. Akıllı kartlar ödeme ve ATM işlemlerinde manyetik şeritli kartların yerini almaya başlamıştır.

EMV uygulamasında kart kullanıcıları, kredi ve debit işlemleri için şatış işleminin yapıldığı terminalden PIN girerek kimlik denetimini gerçekleştirirler. PIN, terminal ile sayısal sertifika yöntemini kullanarak kimlik denetimini gerçekleştiren akıllı kart tarafından doğrulanır. İşlem detayları, kart kullanıcısı ile kartı kullanıcıya veren banka arasında paylaşılmış olan simetrik anahtar ile MAC (mesaj kimlik denetimi kodu) kullanılarak kimlik denetiminden geçirilir.

EMVNnin Avantajları:

 • ”CHIP and PIN” uygulaması kart dolandırıcılığının artmasına karşı bir çözüm olarak tanıtılmıştır. CHIP uygulaması kartın kopyalanmasının önüne geçerken, PIN işlemi çalınmış kartların kötüye kullanımını engellemektedir. 
 • Kartı kullanıcıya sağlayan(Issuer) bankaların sorumluluğunu azaltmasıdır. Örneğin akıllı kartı kullandıktan sonra ıslak imza ile işlem onaylanıyorsa sorumluluk hizmeti satana, PIN ile işlem onaylanıyorsa sorumluluk kart kullanıcısına kalmaktadır.
 • Manyetik şeritli kartlarla yapılan işlemler online provizyon ile onaylanmaktadır. Bu işlem, hem bağlantı aşamasında zaman kaybı oluşturmakta hem de işlem maliyetini arttırmaktadır.
  Debit/credit uygulamaları için chip kullanıldığı takdirde, işlemlerin büyük bir kısmı offline olarak gerçekleştirilebilecek;zaman ve iletişim maliyetlerinden tasarruf edilmiş olacaktır.
 • EMV standartları; Europay, MasterCard ve Visa işlemlerine ait debit/credit uygulamalarının tüm adımlarını belirleyerek tanımlamakta ve böylece uluslararası kullanımı garanti altına almaktadır. 
 • Mikroişlemciler sayesinde, EMV kartları, debit/credit fonksiyonlarının yanı sıra, birden fazla uygulamaya uyumlu olması nedeni ile gerçek anlamda loyalty kart, kimlik kartı, elektronik cüzdan, elektronik ticaret, ulaşım gibi diğer birçok önem taşıyan alanlarla bütünleşerek, farklı uygulamaları bünyesinde barındırabilen kart halini alacaktır.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
 • Get Data Komutu nedir?

  GET DATA komutu, mevcut uygulamadaki bir kayıtta enkapsüle edilmemiş olan ilkel bir veri n…
 • External Authenticate Komutu nedir?

  EXTERNAL AUTHENTICATE komutu, ICC içindeki uygulamaya kriptogramı doğrulayıp doğrulamayaca…
 • Pin Change/Unblock nedir?

  Pin Change/Unblock komutu, Issuer’un (kartı çıkaran kuruluş) PIN kodu engelini kaldırmayı …
Load More In EMV

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…