Home Ödeme Sistemleri Debit Kart EMV Level 1, Level 2 ve Level 3 sertifikaları nedir?

EMV Level 1, Level 2 ve Level 3 sertifikaları nedir?

2 min read
0
0
4,772

EMV Level 1 standardı, kredi kartları ve bankamatik kartları ile ödeme terminali( ATM/POS) arasındaki elektriksel ve fiziksel arayüzü tanımlayan önemli bir küresel ödeme sektörü özelliğini ifade eder.

EMV Temassız Level 1 sertifikası, cihazın (özellikle: terminal) alt seviye elektromanyetik ve iletişim protokolü gereksinimlerini karşılamasını garanti eder. Referans kartların, cihazın antenine yakın önceden belirlenmiş bir dizi konuma yerleştirildiği çalışma mesafesi testlerini içerir.

 EMV Temassız Level 2 sertifikası, ödeme işlevini uygulayan ve Level 1 sertifikalı cihazda çalışan yazılımın onaylanmasıyla ilgilidir. Bu yazılım bir ödeme çekirdeği (kernel) olarak adlandırılır. Desteklenecek temassız ödeme markaları (örneğin, Mastercard / Maestro Temassız, VISA payWave veya American Express temassız), hangi ödeme çekirdeklerinin(kernel) uygulanacağını belirler.

 Temassız Level 3 sertifikası veya marka sertifikası, cihazlardaki yazılım yapılandırmasının marka gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Birden fazla ödeme markasının desteklenmesi durumunda, ilgili Level 3 sertifikalarının tümü gerçekleştirilmelidir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Kredi kartı ile temassız ödeme için yeni karar

BDDK, temassız kartların kullanımına ilişkin yeni bir karar aldı. Kurul, temassız kartları…