Home Ödeme Sistemleri Debit Kart EMV Level 1, Level 2 ve Level 3 sertifikaları nedir?

EMV Level 1, Level 2 ve Level 3 sertifikaları nedir?

2 min read
0
0
5,198

EMV Level 1 standardı, kredi kartları ve bankamatik kartları ile ödeme terminali( ATM/POS) arasındaki elektriksel ve fiziksel arayüzü tanımlayan önemli bir küresel ödeme sektörü özelliğini ifade eder.

EMV Temassız Level 1 sertifikası, cihazın (özellikle: terminal) alt seviye elektromanyetik ve iletişim protokolü gereksinimlerini karşılamasını garanti eder. Referans kartların, cihazın antenine yakın önceden belirlenmiş bir dizi konuma yerleştirildiği çalışma mesafesi testlerini içerir.

 EMV Temassız Level 2 sertifikası, ödeme işlevini uygulayan ve Level 1 sertifikalı cihazda çalışan yazılımın onaylanmasıyla ilgilidir. Bu yazılım bir ödeme çekirdeği (kernel) olarak adlandırılır. Desteklenecek temassız ödeme markaları (örneğin, Mastercard / Maestro Temassız, VISA payWave veya American Express temassız), hangi ödeme çekirdeklerinin(kernel) uygulanacağını belirler.

 Temassız Level 3 sertifikası veya marka sertifikası, cihazlardaki yazılım yapılandırmasının marka gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Birden fazla ödeme markasının desteklenmesi durumunda, ilgili Level 3 sertifikalarının tümü gerçekleştirilmelidir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…