Ek Kart Nedir?

6 min read
0
0
1,870

Bir asıl karta bağlı olarak oluşturulan, kendine özgü kart numarası, son kullanma tarihi, yetki, limit ve şifresi olan finansal bir kart ürünüdür.

Harcamaların birden fazla karttan yapılması ve tüm harcamaların tek bir yerde(asıl kart ekstresinde) toplaması açısından ek kart kullanımı idealdir. Asıl kart limitini geçmemesi ve istenen limitin verilebiliyor olması ek kartı avantajlı kılan başka bir özelliktir.

Ek Kart Talebi nasıl yapılabilir?

Ek kart alabilmek için öncelikle bir asıl kartın olması gerekmektedir. İlgili asıl karta bağlı olarak ek kart alınabilir.

Bankaların internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM gibi kanallarından ya da şube üzerinden başvuru formu doldurarak ek kart talep edilebilir. Ek kart talep edilen kişinin bilgilerinin başvuru esnasında alınması gerekmektedir. Banka tarafından ek kart kullanıcısı ile ilgili gerekli kontroller yapılmaktadır.

Ek Kart vermek için yaş sınırı var mı?

Genel kural olarak ek kart sahibi olmak için 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Fakat 18 yaşından küçükler için aile muvafakatnamesi ile ek kart çıkartılabilir.

Bir Kredi Kartına Bağlı Kaç Ek Kart verilebilir?

Bir kredi kartına bağlı olarak çıkartılabilecek ek kart sayısı bankaya göre değişse de ekstrede ek kart harcamalarının gösterimi, internet şubede bağlı kartların gösterimi gibi nedenlerden dolayı genellikle 10 adetle sınırlandırılmaktadır.

Ek Kartlarla puan kazanabilir miyim?

Ek kartlarla puan kazanılabilir. Ek kartlarla kazanılan puanlar ek kart üzerinde tutulur ve ek kart tarafından kullanılabilir. İstenirse asıl karta da aktarılabilir.

Ek Kartların Avantajları Var Mı?

Ek kart başvurularını artırmak için genellikle bankalar tarafından kampanyalar yapılır. Ek kart talebine Ek Puan, ek kartlara özel ekstra indirim gibi ek kart kullandırmaya özendirici kampanyalar yapılabilir.

Ek kart Aidatı var mı?

Ek kart aidat ücreti bankadan bankaya değişmektedir. Bazı bankalar ek kartlar için ücret almazken bazı bankalar asıl kart ücretinin yarısına kadar ek kart ücreti almaktadır. Finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usûl ve esaslar hakkında yönetmelikte 11.maddenin 4 fıkrasında yer alan aşağıdaki ifadeye göre ek kart yıllık üyelik ücreti asıl kart yıllık üyelik ücretinin %50’sini geçemez.

(4) Birinci ve ikinci fıkrada yer verilen kartlar dışındaki kredi kartları özelliklerine göre yıllık olarak belirlenen tutar kadar ücretlendirilebilir. Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.

Ek Kart Borcu Nasıl Ödenir?

Ek kart işlemleri asıl kart ekstresinde ekstreleştiği için ek kart borcu asıl kart borç ödemesi ile birlikte yapılır. Asıl kartın borcu ödendiğinde, ek kartın da borcu ödenmiş olur.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…