Home Ödeme Sistemleri Debit Kart E-Ticaret Siteleri kart bilgilerini saklayabilir mi?

E-Ticaret Siteleri kart bilgilerini saklayabilir mi?

2 min read
0
0
1,935

Yasal olarak E-ticaret sitelerinin kart bilgilerini kendi sistemlerinde saklamaması; sadece işlemleri gönderirken kullanması gerekmektedir.

Fakat bazı siteler maalesef bu kurala uymamaktadır. Bu nedenle alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir bir firma olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde bayan moda giyimi perakendecisi olan büyük bir Amerikan firmasının 6.5 milyon müşterisinin bilgilerinin çalındığı iletildi. Firmanın, müşterilerinin kart bilgilerini saklamıyor olması büyük bir facianın ortaya çıkmasını önledi.

Geçtiğimiz günlerde benzer durum ülkemizde bir web sitesinde yaşandı. Müşterilere ait ödeme bilgileri ve kişisel bilgileri site tarafından tutulduğu için müşterilere aşağıdaki metni paylaşmak zorunda kaldılar.

******* ile ***** tarihleri arasında bilet almış veya almayı denemiş olmanız sebebiyle size bu e-postayı gönderiyoruz. Sizin bilgilerinize erişildiğine dair elimizde herhangi bir kanıt olmamakla birlikte, azami tedbiri almak adına sizi bilgilendiriyoruz. Adli ve güvenlik uzmanı ekiplerimiz bu olayın sebeplerini araştırmak üzere durmaksızın çalışmaya devam ediyor. Bu konu hakkında ilgili makamlar, kredi kartı kuruluşları ve bankalar ile çalışmaya devam ediyoruz.

Bu nedenle işlem yaptığınız sitelerin güvenilirliğinin yanısıra olası siber saldırılara karşı dayanıklılığı da önemlidir. Altı üstü bir alışveriş deyip geçmeyin alışveriş sonrası da kart bilgileriniz güvenli olmayabilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…