Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret E-ticaret işlemlerindeki haklarınız nelerdir?

E-ticaret işlemlerindeki haklarınız nelerdir?

6 min read
0
0
837

Son dönemlerde E-ticaret işlemlerinde ciddi anlamda artış yaşanmaktadır. Haliyle yaşanan bu artış sonucunda olumsuz deneyimlerin sayısında da artış yaşanmaktadır.

Yapılan araştırmalar, e-ticaret işlemlerinde bir güven problemi yaşandığını göstermektedir. Satın alınan ürünün teslim edilmesi veya belirtilen kriterlere uymaması endişeler duyan tüketiciler, internet alışverişinden uzak durmayı tercih etmektedir. 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” tüketicilerin haklarını kapsamlı bir şekilde korumaktadır.

Peki bir müşteri olarak temel haklarınız nelerdir?

Cayma Hakkı

Cayma hakkı, bir tüketicinin internet alışverişlerindeki en büyük güvencesi olarak nitelendirilebilir. Cayma hakkı, tüketicilere satın aldıkları üründen 14 gün içerisindeki hiçbir koşula bağlı kalmadan iade edebilme imkânı sunar. Tüketicinin cayma hakkını kullandığı tarihten itibaren, satıcı 10 gün içerisinde aldığı toplam bedeli tüketiciye iade etmesi gerekmektedir.

Hangi durumlarda tüketicinin cayma hakkı bulunmamaktadır?

  • Kişiye özel olarak üretilen veya özel hale getirilen ürünler
  • Mayo, iç çamaşırı veya kozmetik gibi hijyenik açıdan hassas ürünler
  • DVD ve CD gibi çoğaltılabilecek ürünler
  • Kitap ve dergi gibi basılı ürünler
  • Yazılım programları
  • Son kullanma tarihine sahip, çabuk bozulma riski taşıyan ürünler
  • Mücevherat
  • Uçak biletleri, tur ve otel hizmetleri

Kargo Teslimatı Hakları

İnternet üzerinden bir ürün satın aldığınızda kargonuz size ulaştığında teslim aşamasında haklarınızı korumak adına dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Öncelikle kargonun teslim alındığına dair imza atmadan önce, paketi açarak ürünün herhangi bir hasarı olup olmadığının kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır. Eğer ürün herhangi bir hasar görmüşse, yine herhangi bir koşula bağlı olmadan ürün iadesi yapılabilir.

Ayıplı Ürünler

Ayıplı ürünler, açık ayıplı ürünler ve gizli ayıplı ürünler olarak ikiye ayrılabilir. Satın alınan gömlekteki yırtık veya dizüstü bilgisayarın ekranındaki bir kırık olması bu ürünü açık ayıplı ürün kategorisine sokar. Açık ayıplı ürünler 30 gün içerisinde koşulsuz bir şekilde iade edilebilir.

Gizli ayıplı ürünler, tüketicilerin ilk bakışta fark edemeyeceği ve ürünün kullanımıyla ortaya çıkan hataları barındıran ürünlerdir. Örneğin alınan bir ayakkabının alındığında sorun yokken kullanım sonrasında ayakkabıda oluşacak herhangi bir deformasyon olması durumunda ürünün satın alma tarihinden itibaren 2 yıl boyunca ürün iade edilebilmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti Hakkı

Alışverişlerinizde bir çözüm bulamadığınız durumda devreye Tüketici Hakem Heyeti girmektedir. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilmek için, satın aldığınız ürün tutarının en fazla 8.480 TL olması gerekiyor. Daha fazla tutardaki alışverişler için çözümün Tüketici Mahkemesinde aranması gerekmektedir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…