Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret E-ticaret işlemlerinde İade Hangi Durumlarda Geçerlidir?

E-ticaret işlemlerinde İade Hangi Durumlarda Geçerlidir?

5 min read
0
0
911

E-ticaret işlemlerinin gelişmesi ile birlikte ürünlere daha rahat ulaşabiliyoruz, daha detaylı inceleyebiliyoruz ve en önemlisi fiyat araştırmasını oturduğumuz yerden yapabiliyoruz.

Tabii ki herşey göründüğü gibi değil. Ürünü dokunarak detaylı inceleme fırsatımız olmadığı için aldığımız ürünlerdeki memnuniyet derecesi de azalmaktadır. Bu durumda ürünün iade aşaması devreye girmektedir.

Peki internetten alınan ürün iade edilebilir mi?

Tabii ki iade edilebilir. Ürünün beklentileri karşılamaması, arızalı ya da kullanılmış olması veya alıcının fikir değiştirmesi gibi nedenlerle gerçekleştirilen iade işlemi, ürünün satıcıya gönderilmesi ve ücretin geri alınması şeklinde gerçekleştirilir.

Peki iadenin şartları var mıdır? Koşulsuz iade yapabilir miyim?

Ülkemizde, online alışverişlerde geçerli iade şartları, fiziksel mağazadan yapılan alışverişlere göre daha farklı ve daha kapsamlıdır. İnternet üzerinden alınan bir üründe, herhangi bir neden göstermeden, 14 gün içerisinde cayma hakkı (iade hakkı) vardır. Ancak bu hak belirli ürünlerde ve şartlarda geçerliliğini kaybetmektedir.

Peki iade hakkı hangi durumlarda geçersizdir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da açık bir şekilde dile getirdiği durumlarda, internet üzerinden satın alınan ürünlerden cayma hakkı ortadan kalkar ve iade hakkından yararlanılamaz.

Kişiye özel olarak hazırlanmış ürünler: Eğer ürün ayıplı değilse; alıcının beden ölçülerine göre hazırlanmış giysi ya da alıcının isteği doğrultusunda hazırlanmış mobilya gibi ürünler, cayma hakkı kapsamı dışındadır ve iade edilemez.

Son kullanma tarihi geçebilecek ya da çabuk bozulabilen ürünler: Gıda ürünleri ya da canlı çiçek gibi ürünler, eğer ayıplı değilse cayma hakkı kapsamı dışındadır.

Hijyen riski taşıyan ürünler: İç çamaşırı, kulak içi kulaklık gibi, paketi açılıp denendikten sonra hijyen riski taşıyan ürünler iade edilemez.

Kitap ve DVD gibi ürünler: Kitap, dergi ya da bilgisayar sarf malzemeleri gibi ürünlerde paket açıldıktan sonra iade edilemez.

Çeşitli hizmetler: 14 günlük cayma hakkı süresi dolmadan önce ve alıcının onayı ile alınmaya başlanan hizmetlerde iade erçekleştirilemez.

Başka ürünlerle karışabilen ürünler: Kullanımı için başka ürünler karıştırılan ürünleri tekrar eski haline getirmek mümkün olmadığından, bu ürünler iade edilemez.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…