Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Dünyanın en seçkin kredi kartları nelerdir?

Dünyanın en seçkin kredi kartları nelerdir?

16 min read
0
3
16,852

Her geçen gün kullanımı artan kredi kartları, birçoğumuz için ödemeleri taksitlendirme, belirli bir süre erteleme ve ödemelerden puan, indirim gibi ekstra avantajlar sağlama amacıyla kullanılmaktadır.

Fakat dünyadaki bazı kartlar kullanıcıların statülerini ve zenginliklerini belirtmesi ve yaşam konforunu arttırıcı özellikler sunması açısından önemlidir.

Peki dünyanın en seçkin 10 kredi kartını hiç merak ettiniz mi?

American Express Centurion Kart

1999 yılında gizemli bir şekilde ortaya çıkarak sadece yüksek statülü kişilere sunulan American Express Centurion Kart, dünyanın en özel ve orijinal siyah renkli kredi kartıdır. Bu kredi kartına sahip olmak için bir yıldan fazla süredir American Express Platin Kart sahibi olmanız gerekiyor. Platin Kart sahibi olmak da bu kartı almak için yeterli olmuyor. Ayrıca Platin kartınızda 1 yıl boyunca en az 250.000 dolar paranızın olması gerekiyor. Yapılan incelemeler sonrasında kurul onayı alınması durumunda American Express Centurion Kart sahibi olunabiliyor. Yıllık ücreti 2500 dolar olan bu kartı almak için 5000 dolarlık ödeme yapmanız gerekiyor. Bu kartı aldığınızda ödeme imkanlarınız arttığı gibi ödüller kazanabiliyor ve hemen her yerde kefilsiz senetsiz alışveriş yapabiliyorsunuz.

Kartın sağladığı belli başlı avantajlar:

Özel Uluslararası Konsiyerj Hizmeti: 
Centurion sahipleri 7/24 hizmet veren Konsiyerj Hizmetine sahiptir. (Örneğin: Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir kişinin Filipinler’deki nişanlısının doğum gününde her saat başı hediye göndermesi gibi.)

Kişisel Seyahat Danışmanı:
7/24 ulaşılabilir olan bu hizmet, her bir Centurion sahibinin kendi isteklerine ve alışkanlıklarına göre tüm seyahatlerini organize edebilmelerini sağlar.Ö

Sanat ve Müzeler:
Le Louvre’da özel resepsiyon.

Defile: 

Monaco’da Dior defilesi, Place François 1er’deki Gucci defilesi

Gastronomi: 

American Express Fine Dining Program’a giriş, Alain Ducasse ile Aşçılık kursları

Sport & Auto: 

Emotion at Stade de France’de futbol ve rugby etkinliği

JP Morgan Chase Palladium

JP Morgan Chase Palladium kredi kartları, paladyum ve altın karışımı ile hazırlandıktan sonra üzerine isim ve kart bilgileri ise lazerle kazınıyor. Bu kartı almak isteyenlerin JP Morgan bankası ile ilişkisinin olması gerekiyor. Yıllık kart ücreti 595 dolar olup American Express Centurion Karta göre daha uygundur. Limitsiz olarak sunulan bu karta sahip olmak için davet edilen bir JP Morgan müşterisi olmanız lazım. Ayrıca harcadığınızın üçte biri kadar da banka size ödül veriyor. Örneğin 100.000 dolarlık harcamanızda 35.000 dolar ek bonus alabiliyorsunuz.

Bu kart sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde çalışmaktadır.

Dubai First Royal Master Card

Elmas ve altın ışıltısını bir arada sunan Dubai First Royal Master Card’ın sol yanı ve üst kısmı altın kaplıdır. Kredi kartının merkezinde ise 0,235 karatlık bir elmas bulunmaktadır. Tüm bunların yanında kartın beraberinde getirdiği daha birçok ikramiye ve ödül de var. Kredi kartında hiçbir limit ve kısıtlama bulunmuyor. Sahip olmak için de Dubai First tarafından davet edilmeniz gerekiyor.

Stratus Rewards Visa

Lüks kredi kartının hakim rengi siyahın aksine bu kart parlak beyaz renktedir. Bu kredi kartına sahip olmak için diğer kartlar gibi davet edilmeniz gerekiyor. Yıllık hesap kesim ücreti 1500 dolardır.

Coutts World Silk Kart

İngiltere’nin en seçkin kredi kartı olup “Kraliyet ailesi gibi yaşamak ister misiniz? Coutt World Silk Kart sizin için.” sloganı ile yola çıkan bu kart kraliyet ailesine mensup olan Kraliçe II. Elizabeth tarafından tercih ediliyor. Kartı kullanan kişi sayısı 100 kadarken bu karta sahip olan kişilerin hesaplarında en az 1 milyon dolar olması gerekiyor Özel mağazalardan alışveriş yapmak ve diğer pek çok imkanı sunan bu kartın yıllık hesap kesim ücreti ise oldukça yüksek.

Visa Infinite

ABD dışında ikamet eden ve Amerikan vatandaşı olan zenginler Visa Infinite kartı tercih etmektedir. Karta sahip olabilmek için herhangi bir davet gerekmiyor. Özellikle Ürdün, Rusya, Mısır, Güney Afrika, Nijerya, Kanada ve Fransa gibi ülkelerde kullanılıyor. Bu karta sahip olan kişiler özel mekanlarda konaklayabiliyor, yemek yiyebiliyor, sağlık kontrollerini olabiliyor.

Citigroup Black Chairman Kart

Citigroup Black Chairman kredi kartına sahip olmak için Citi’nin özel banka ve yatırım birimlerinin bir üyesi olmanız gerekiyor. Yıllık hesap kesim ücreti 500 dolar olup belirleyeceğiniz limitin üzerinden 300.000 dolara kadar harcama yapabilme hakkınız oluyor.

Havaalanı bekleme salonlarına özel erişim, özel seyahatler ve konaklama hizmetlerinin yanı sıra 7/24 danışmanlık hizmeti bulunuyor.

NatWest Black Master Card

Yıllık hesap kesim ücreti rakiplerine göre en düşük olan NatWest Black Master Card, belirlenen limitin üzerinden 1.5 milyon dolarlık harcama yapabilme imkanı sunuyor. Dünyanın en seçkin kredi kartlarındandır.  Harcama limiti oldukça yüksek olan bu kart 395 dolarlık yıllık ücreti ile fazlaca kişi tarafından tercih ediliyor. Seyahat, konaklama ve danışmanlık hizmetleri gibi avantajları da bu kartta bulabiliyorsunuz.

Merril Accolades American Express Card

Bu kredi kartına sahip olmak için Merrill Lynch Servet Yönetimi şubesinin müşterisi olmanız ve davet edilmeniz gerekiyor. En düşük hesap işletim ücretine sahip olan bu kartın yıllık kart ücreti 295 dolardır. Kartın üzerinde ise Merrill Lynch boğa figürü bulunuyor. Bu figür ise altından işlenmiş bir şekilde sahibine sunuluyor. Hesabınızda her zaman 250.000 Dolar bulunması gerekiyor ve limitinizin 500.000 dolar üzerinde harcama yapabilme imkanı sağlıyor.

Santander Grubu Black Brazilian Master Card

Latin Amerika’da yaşayanlar için en seçkin kredi kartı, Black Brazilian MasterCard’dır. Bu kredi kartı Santander Grubu’nun özel daveti ile özel müşterilere sunulmaktadır. Bankanın müşterilerinden biri olmanız ve hesabınızda yüksek miktarda para bulunması gerekiyor. Latin Amerika’da bu kartı kullanan kişi sayısı yaklaşık olarak 3000 kişidir. Yıllık 349 dolarlık da hesap kesim ücreti bulunuyor. 7/24 özel danışman hizmeti, özel jet indirimleri, dünya çapında tüm havaalanı bekleme salonlarında kullanım imkanı sunuyor.

Listede Türk bankasına ait bir kart bulunmasa da Türkiye’de durum nedir?

Türkiye’de bankalar özel müşteriler için prestijli kart vermektedir. Bunlardan birkaçını aşağıdaki gibi sayabiliriz:

TEB World Elite/Signia Card:

TEB World Elit/Signia Card’ın özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yurt içi ve yurt dışı otel ve restoranlarda kartınızı kullanarak %10 indirimden yararlanabilirsiniz.
  • TEB Özel World Elite Card’ınızla kazandığınız tüm puanları bundan böyle TEB Seyahat Hattı’nda uçuş mili olarak kullanabilirsiniz.
  • TEB Özel World Elite Card’ınızla İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Kıbrıs Ercan ve Antalya Havalimanı otoparklarında %50 indirimden yararlanabilirsiniz.
  • TEB Özel World Elite Card’ınızla hafta içi yapacağınız toplamda 100 TL’lik harcamanıza, hafta sonu sinema ve tiyatro biletinizin %50’si oranında indirim kazanabilirsiniz.
  • TEB Özel World Elite kartınız sayesinde 136 ülkede, 466 şehirde, 850 havaalanının özel bekleme salonlarından yararlanabilirsiniz.

Yapıkredi Crystal Kart:

Yapıkredi Crystal Card’ın özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Crystal kartınızı kullanarak Avis’ten araç kiralamada %40 indirim ayrıcalığından yararlanabilirsiniz.
  • Crystal kart, World sistemine dahil 200.000’e yakın World Üye işyeri’nde size taksitle ödeme imkânı sunar. Crystal ile, World amblemini gördüğünüz tüm alışveriş noktalarında en uygun koşullarla taksitli alışveriş yapabilirsiniz.
  • Biletix.com’da QR Kod Ödeme ile %25 indirimden yararlanabilirsiniz.
  • Yüksek teminatlı Yurt Dışı Seyahat Sigortası ile yurt dışındayken başınıza gelebilecek yaralanma, kaza, acil müdahale gerektiren her türlü olumsuzluğa karşı geniş kapsamlı sigorta güvencesi altındasınız.

Listede yer alan ilk 10 kartın özelliklerini ve ülkemizdeki prestijli kartların özelliklerini düşündüğümüzde ülkemiz kredi kartlarının ilk 10’a girebilmesi için daha fazla özellikleri müşterilerine sunması gerektiği açıkça görülüyor. Belki bizler bu ayrıcalıklara sahip olamayacağız ama kartların ayrıcalıklarını okumak bile insana keyif veriyor. Sizce de öyle değil mi? 🙂

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…