Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir?

Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir?

5 min read
0
0
1,437

Dropshipping, stoksuz çalışarak tedarikçiden direkt olarak müşterilere ürün satılan bir e-ticaret modelidir. Kısaca, bir çeşit perakende icra yöntemidir diyebiliriz.

Dropshipping sisteminde satıcı geleneksel şekilde sattığı ürünleri stoklamak yerine, sipariş üzerine üçüncü taraf bir sağlayıcıdan ürünü satın alarak doğrudan müşterisine göndermektedir. Birçok operasyonun üçüncü taraf tarafından gerçekleştiriliyor olması ve küçük yatırımlarla gün içinde çok fazla zaman ayırmadan yapılabiliyor olması nedeniyle dropshipping yöntemi çok popülerdir.

E-ticaret, fiziksel mağazacılığa kıyasla çok daha düşük başlangıç maliyetleriyle işe başlamaya fırsat sağlarken, dropshipping (stoksuz satış) bu maliyetleri ve iş yükünü daha da aza indirerek daha cazip hale gelmektedir.

Dropshipping’i yapabilmek için herhangi bir fiziksel mağaza ya da depo, ürün stoğu gerekmemektedir. Bunun yerine internetten satışa başlamayı online bir mağaza açmak ve halihazırda ürünlere ve depoya sahip olan bir iş ortağı bulmak yeterli olmaktadır.

Peki stoksuz satışın ne tür avantajları vardır?

Düşük Maliyetler: Stoksuz e-ticarete başlamak için çok az şeye ihtiyaç duyulmaktadır. Yalnızca dizüstü bilgisayarını kullanarak ticari işleme başlanabilir. İşlerin büyümesi durumunda bile maliyetler geleneksel şirketlere kıyasla çok daha az olmaktadır.

Sıfır stok riski: Standart bir e-ticaret sitesi için alınan stok satılamadığında maliyetine katlanılması gerekmektedir. Drop shipping sisteminde stoksuz çalışıldığı için stok riski sıfırdır. Stok maliyetimiz yoktur.

Esneklik: Esneklik, Dropshipping yönteminin en büyük avantajlarından birisidir. Belli bir ürüne ya da tedarikçiye bağımlılık bulunmamaktadır. Mağazaya koyulan ürünler satılmıyorsa ya da tedarikçi beklentileri karşılamıyorsa hemen değiştirilebilmektedir.

Hızlı e-ticarete giriş: Ödeme altyapısı hazırsa drop shipping e-ticaret sitesi 1-2 günde hazırlanabilir. Site hazırlanarak, ürünlerin yerleştirilmesi ve ödeme kanalının aktifleştirilmesi sonrası satış yapılabilir.

Ölçeklenebilir: Geleneksel yöntemlerde işler büyüdükçe ihtiyaçlara yanıt vermesi zorlaşır. Dropshippingde ise şirket büyüdüğünde iş modelini değiştirmeye gerek yoktur. Stok maliyetlerini devre dışı bıraktığından ürünlerin satışını ölçeklemek bir hayli kolaydır. Bu nedenle ürün satışı ve pazarlamaya daha fazla odaklanmak yeterlidir.

Global Satış İmkanı: Bir e-ticaret sitesi açıp yurtdışına satış yapıldığında ürünlerin kargolanması hem yüksek kargo maliyeti hem de gümrük sorunlarına neden olabilir. Hatta her ülkeye satış yapılamayabilir. AliExpress, gibi bir tedarikçi ile çalışıldığında tüm dünyaya sıfıra yakın kargo maliyeti ile gönderi yapabilmekte ve gümrük sorunları minmize edilebilmektedir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Bankacılıkta Dolandırıcılık Eylemleri Tespit ve Önleme Yöntemleri Dokümanına nasıl ulaşabilirim?

TBB tarafından Bankaların kullanımına sunulan Dolandırıcılık önleme ile ilgili hazırlanan …