Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Deutsche Bank 4 saatte bir değişen CVV’li kart üretti

Deutsche Bank 4 saatte bir değişen CVV’li kart üretti

3 min read
0
0
2,019

Almanya merkezli Deutsche Bank, İspanya’da online alışverişleri daha güvenli hale getirmek için her dört saatte bir değişen dinamik CVV koduna sahip yeni kredi kartını piyasaya sürüyor.

Deutsche Bank, Tarjeta Calma markası altında piyasaya süreceği yeni kartı için Mastercard ve Idemia ile işbirliğine gitti. Idemia’nın rastgele değişen dinamik şifreleme teknolojisi, veri hırsızlığını ve klonlamayı önleyerek online ödemeleri çok daha güvenli bir hale getiriyor. 

Deutsche Bank Kart Yöneticisi Luis Miegimolle konu hakkında “Yeni kredi kartımız, var olan ödeme kartı avantajlarının ötesine geçecek ve müşterilere son güvenlik teknolojisini sunacak. İspanya’da bu teknolojiye öncülük etmekten ve Mastercard ve Idemia tarafından desteklenen bu yeni ürünü tanıtmaktan heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Deutsche Bank dinamik CVV kod teknolojisini kullanan ilk banka değildir. Daha önce Avrupalı bankalardan SocGen, BNP Paribas ve BPCE de bu teknolojiyi kullanmaya başlamıştır.

Peki bu gelişmeleri nasıl yorumlamalıyız?

Kredi kartı kullanımının her geçen gün artması, kart bilgilerinin güvenliğini de daha önemli hale getirmektedir.

Bir kart ile başarılı işlem yapabilmek için;

  • Kart Numarası
  • Son Kullanım Tarihi
  • CVV bilgilerinin bilinmesi yeterlidir.

Bu noktada dinamik CVV sayesinde kart bilgilerimizin çalınması ya da ele geçirilmesi durumunda karttan işlem yapılması tamamen engellenemese de bu riski epey azaltmaktadır.

Ayrıca, e-ticaret işlemlerinde 3D Secure ve GO (Güvenli Ödeme) gibi teknolojiler sayesinde ekstra güvenlik önlemlerinin alınıyor olması da kartımızdan bilgimiz olmadan işlem yapılmasını engelleyen diğer önemli bir yöntemdir.

Kısaca, fiziki kart kullanımının giderek azaldığı günümüzde fiziki karta özgü düzenlemelerin yapılması önemli olsa da bu tür geliştirmelerin dijitalleşen kart dünyası dijital sistemlerinde yapılmasının bankalar ve ödeme/elektronik para kuruluşları için daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…