Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Debit kart (ATM Kartı) ile temassız işlem yapılabilir mi?

Debit kart (ATM Kartı) ile temassız işlem yapılabilir mi?

3 min read
0
0
6,988

Temassız işlem; chipli bir kart ve POS cihazı arasında doğrudan temas kurulmadan (kartın chip ya da manyetik bilgilerini POS cihazı kart okuyucu üzerinden okutmadan) yapılan hızlı ve güvenli ödeme işlemidir.

Debit kart (ATM kartı) ile Temassız işlem yapılabilir mi?

Chipli olmak koşuluyla evet. Temassız işlemlerin ön koşulu kartın chipli olmasıdır. Debit kartlar genelde chipsiz basıldığı için temassız işlem yapamazlar. Fakat chipli debit kartlar ile temassız işlem yapılabilir.

Debit kartın chipli olması temassız işlem için yeterli midir?

Kartın temassız işlem limitinin 0’dan büyük bir değer olarak tanımlanmış olması ve kartın diğer temassız işlem parametrelerinin belirlenmiş olması gerekmektedir.

Kartımda bakiye olmasa da Debit kartımla temassız işlem yapabilir miyim?

Temassız işlem esnasında banka tarafından onay verilmediği için (kart ve POS tarafından veriliyor) hesapta para olsun/olmasın temassız işlem yapılabilir.

Temassız işlemleri banka reddedebilir mi?

Temassız işlemler bankadan onay alınmadan yapılan işlemlerdir. Fakat temassız işlemler işlem kart sahibi hizmetini aldıktan sonra kart bankasına iletildiği için kart bankası bu işlemi kart hesabına yansıtmak zorundadır.

Peki kredi kartı ile debit kartın temassız işlem limiti aynı mıdır?

Mevcutta ülkemizde temassız işlem limiti 250 TLdir. Kredi kartı ekstresine bu tutarı yansıtmak kolaydır. Fakat debit kartlarla yapılan işlemlerde işlem tutarı müşteri hesabındaki nakit tutardan düşülerek yapıldığı için ve müşterinin hesabında para olmaması riski yüksek olduğu için bankalar genellikle debit kart(chipli atm kartı) limitini kredi kartına göre daha düşük tutmaktadır.

Temassız işlemler her zaman POS ve kart tarafından mı onaylanır?

Hayır. Belirli bir tutarın üzerindeki işlemlerde işlem esnasında kart bankasından onay talep edilir; müşterinin kart şifresini girip şifrenin doğrulanmasıyla onay süreci tamamlanır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…