dCVV2 nedir?

3 min read
0
0
2,111

Pek çoğumuz CVV2/CVC2 kavramlarını biliyoruz. Kısaca CVV2’den bahsetmek gerekirse Kartın arkasında bulunan kart şeması bazında değişse de genellikle 3 haneli kullanılan güvenlik kodudur diyebiliriz.

Peki bu durumda dCVV2 ne oluyor?

Standart Fiziksel kartların üzerine kart kişiselleştirme aşamasında basılan CVV2 bilgisi kartın kullanım süresi boyunca sabit olmaktadır. Kartın üzerindeki CVV kodunun sabit olmayıp belirli periyotlarla değiştirilen ya da kullanıcının tetiklemesi ile değiştirilen CVV koduna dCVV denir.

dCVV kartlar nasıl çalışır?

dCVV kart türü bir pille çalışır ve kartın arkasında basılı olarak görülen CCV numarasını gösteren etkileşimli bir ekran içerir. Bu işlevsellik, genellikle doğrulama kodu olarak CCV kullanan online ödemeler için daha fazla güvenlik sağlar. Visa, dCCV2 içeren kartların sertifikasyonunu standart hale getirerek, düğmeler, ekranlar ve biyometrik sensörler gibi özellikleri içeren pille çalışan diğer kartların sertifikasyonunun yolunu kolaylaştırmaktadır.

Elektronik alışverişin yaygınlaşması ve e-ticaretteki güvenlik sorunları nedeniyle online ödemelerde kullanılan CVV2’nin değişmesi ihtiyacı oluşmaktadır.

Visa, kart çıkaran kuruluşlara dCVV2 servisi ile, Visa tarafından oluşturulan ve otorizasyon aşamasında Visa tarafından kontrol edilen dinamik cvv2 bilgisi hizmeti vermektedir. CVV2’nin kart hamili isteği ile dinamik kullanabildiği güvenlik yöntemine de dCVV2 adı verilmektedir.

Bu konuda detay bilgiyi Visa’nın sitesinden alabilirsiniz.

https://developer.visa.com/capabilities/visa-dcvv2-generate

Kullanıcının işlem güvenliğinin her geçen gün daha önemli hale geldiği günümüzde bu tür gelişmelerin daha da artacağını söyleyebiliriz.

  • Simetrik Anahtar Tipleri

    Ödeme sistemleri dünyasında bilgilerin bir yerden bir yere aktarılması, bilgilerin saklanm…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…