Home Ödeme Sistemleri Fraud CPP(Card Protection Plan) nedir?

CPP(Card Protection Plan) nedir?

5 min read
0
0
2,316

Kredi kartları günlük hayatımızda kullandığımız en önemli ödeme araçlarından biridir. Özellikle teknolojinin gelişmesi, mobil ödemelerin artması ve ATM gibi alternatif dağıtım kanallarından neredeyse tüm işlemlerin yapılabiliyor olması nedeniyle kredi kartı sahtekarlıkları da çeşitlenmekte ve artmaktadır.

Kredi kartlarının kaybedilmesi ya da çalınması durumunda ortaya çıkan riski azaltmak ve kartınızı önceden güvende tutmak için Kart Koruma Planı (CPP) uygulanabilecek seçeneklerden biridir.

CPP (Kart Koruma Planı), kredi kartı ve banka kartı bilgilerini Kayıp, Çalıntı veya Dolandırıcılık durumunda korumak için özel olarak tasarlanmış bir hizmettir.

Diğer bir ifade ile Kredi Kartı Koruma Planı, kartların çalınması, kaybolması veya dolandırılması durumunda kredi kartları için bir sigorta planıdır.

Kredi Kartı Koruma Planının Özellikleri nelerdir?

Kolay Engelleme: Plana abone olmak için yapılması gereken tek şey kart bilgilerini kaydetmektir. Hırsızlık veya kartın kaybedilmesi durumunda, yapılacak tek şey servis sağlayıcıyı aramak ve plana bağlı tüm kartları bloke ettirmektir. Böylece, cüzdanın kaybedilmesi durumunda her bankayı ayrı ayrı arama zahmetinden kurtulmuş oluruz.

Tek Sigorta Planı: Kredi Kartı Koruma hizmetleri, kredi kartı, banka kartı vb. birden fazla kartı kapsayan tek sigorta planlarıdır.

Hızlı Kart İptali: CPP servis sağlayıcısı, yanlış yerleştirilen kartların iptal edilmesini derhal iptal etmek için kredi ve banka kartlarının bağlı olduğu bankalara bağlanır. Kartların çalınması durumunda izinsiz yapılan harcamalar da CPP servis sağlayıcısı tarafından ödenir.

Ücretsiz olarak Kart Değiştirme: Kartın kaybolmaya, çalınmaya, hileli kullanımlara karşı da korunmuş olduğu CPP kapsamında sahtekarlığa karşı koruma özelliği için de hak kazanılır. Bu durumda, CPP servis sağlayıcısı kartı en kısa sürede değiştirir. Bu değiştirme için kart sahibi adına CPP sağlayıcısı tarafından yapıldığı için herhangi bir ücret alınmaz.

Fraud uygulaması ile ilgili yaptığımız bir projede CPP yi ortak nokta kullanımlarında kullanmıştık. Bir ATM ya da üye işyeri sahtekarlığında sahtekarlığın yapıldığı saat aralığında ilgili ATM ve POSta işlem yapan kartları tespit etme ve bu kartlarla ilgili aksiyon alma (kartı geçici olarak kapatma, kartı tamamen kapatma, müşteriye SMS gönderme, müşteriyi otomatik arama vs.) aksiyonlarını CPP kapsamında yapmıştık.

Örneğin; bir ATMde kart kopyalama vakası tespit edildiğinde kopyalama cihazının takıldığı an ile tespit edildiği an belirlenmekte; ilgili süre içinde o ATMden işlem yapan kartlar belirlenmekte ve bu kart ve müşterilerle ilgili aksiyonlar alınmaktadır.

Kısaca, CPP hem müşterileri korumakta hem de sahtekarlıklara karşı bankaların elini güçlendirmektedir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Fraud

Check Also

Bankacılıkta Dolandırıcılık Eylemleri Tespit ve Önleme Yöntemleri Dokümanına nasıl ulaşabilirim?

TBB tarafından Bankaların kullanımına sunulan Dolandırıcılık önleme ile ilgili hazırlanan …