Home Ödeme Sistemleri Fraud CP(Card Present) işlem nedir?

CP(Card Present) işlem nedir?

2 min read
0
0
3,034

CP işlem, kart ve kart hamilinin işlemin gerçekleştiği ortamda fiziksel olarak yer aldığı kartlı işlemleri ifade etmektedir.

Card Present işlemler, kartın manyetik şeridi(Track datası) ya da çipinde yer alan bilgilerin POS ya da ATM’ye okutulması ya da temassız (contactless) olarak işlemin gerçekleştirilmesi ile oluşmaktadır. CP işlemlerde kart ve dolandırıcı fiziki olarak işlemin yapıldığı lokasyondadır. Bu tür sahtecilikler kayıp, çalıntı ya da kopyalanmış kartlar ile çoğunlukla kartın manyetik şeridi okutularak ve şifresiz olarak yapılmaktadır.

Sahteciliğin en çok görüldüğü iş yerleri; kuyumcular, cep telefonu ve TL yükleme satışı yapan mağazalar, elektrik/elektronik mağazaları, market ve akaryakıt istasyonları ve doğal olarak işlemin gerçekleştiği anda sahte işlemin tespitini yapabilecek birisinin olmamasından dolayı ATM’lerdir.

Chip & PIN geçişi ile birlikte ‘Card Present‘ işlem sahtekarlıklarında önemli derecede azalma olsa da ATM’de sahte kartlar ile yapılan nakit çekim işlemlerde ciddi oranda artış yaşanmıştır.

Bu tür sahteciliklerin önlenmesinin en temel yöntemi, işlemin çip okuyucudan ve şifre girilerek yapılmasıdır. Çipsiz kartlarda kartın fiziksel güvenlik özellikleri (mor ışık, logo, imza bandı, vb.) ve imza (imza bandında yer alan imza ile satış slibine atılan imzanın karşılaştırılması) kontrolü yapılarak sahte işlemler azaltılabilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Fraud

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…