Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Commercial Off-the-Shelf Devices (COTS) nedir?

Commercial Off-the-Shelf Devices (COTS) nedir?

3 min read
0
0
5,723

Ticari satışa hazır veya ticari olarak satılan hazır ürün ve hizmetler(COTS), istek üzerine hazırlanmış çözümler yerine satınalma organizasyonunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanmış, hazır paketlenmiş çözümlerdir.

Ödeme sistemleri açısından baktığımızda COTS olarak adlandırılan uygulamalara Cep telefonları ve Android POSlardan ödeme alabilmek için kullanılan hazır ödeme uygulamalarını (hazır kernel’lar, Level 2 sertifikasyonu olan dongle’lar vs.) örnek verebiliriz.

Giderek daha fazla işletme, ödemeleri kabul etmek ve işlemek için ticari kullanıma hazır (COTS) cihazları kullanılıyor. Bu yeni güvenlik standardını oluşturmanın amacı, bu satıcıların COTS cihazında girilen PIN ile PIN tabanlı ödemeleri güvenli bir şekilde kabul etmelerini sağlamaktır.

Mobil teknolojideki yeni gelişmeler, standart ödeme işlemlerindeki güvenlik seviyesini azaltmadan daha kullanışlı ve hızlı çözümler sunmaktadır. En önemlisi, artık ödeme işlemi tamamlanana kadar girilmiş olan PIN’in uçtan uca güvenil olarak taşınması garanti edilmiş olmaktadır.

Global anlamda, bir COTS (ticari kullanıma hazır) ürünü “olduğu gibi” kullanılan üründür. COTS ürünleri kolayca kurulacak ve mevcut sistem bileşenleri ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı tarafından satın alınan hemen hemen tüm yazılımlar COTS kategorisine girer: işletim sistemleri, ofis ürün paketleri ve e-posta programları sayısız örnektir. Seri üretilen COTS yazılımının en büyük avantajı düşük maliyetli olmasıdır.

Ticari satışa hazır ürün veya hizmet alımları, ihtiyaca göre özelleştirilmiş yazılımlara veya bir kereye mahsus geliştirilen ürün ve hizmetlere alternatiftir.

Örneğin, Temassız ödemeyi destekleyen android POS cihazları, Cep Telefonlarından Mobil Ödeme almayı sağlayan mobil ödeme uygulamaları bunlara örnek verilebilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…