Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Co-Branded( Ortak Marka) Kart nedir?

Co-Branded( Ortak Marka) Kart nedir?

4 min read
0
1
5,449

Co-Branded kart, biri kartı çıkaran finansal kuruluş, diğeri finansal olmayan ticari bir marka (1’den fazla da olabilir) olmak üzere iki ya da daha fazla kuruluş tarafından sunulan bir kart olarak isimlendirilebilir. Finansal olmayan kuruluşlara Hava yolları, oteller ve perakende zincirleri örnek verilebilir.

Ortak marka ortağı ticari firma kart ile ilgili bilgilerle ilgilenmez. Hangi müşterilere ne kadar limitli kredi kartı verileceği kartı veren bankanın sorumluluğundadır.

Kredi kartı ile ilgili bilgilerin ve limitlerin belirlenmesi standart kredi kartlarında olduğu gibi kartı veren bankadadır. Kartın kullanımı sonrasındaki ekstre kesimi, ekstre borcunun ödenmesi, ödemeyen tutarların gecikmeye düşmesi, kayıp/çalıntı ile yenileme, şifre işlemleri vs. işlemlerinde sorumluluk standart kredi kartlarında olduğu gibi kartı veren bankadadır.

Ortak Markalı Kredi Kartları sayesinde, kart çıkaran banka ticari firmanın büyük müşteri tabanına erişme ayrıcalığına sahip olur. Çok sayıda müşteriye ulaşarak, bankalar kendi kitlesindeki müşterilerini genişletebilir ve herhangi bir finansal sorgulama için doğrudan anlaşma yapabilir. (KVKK kapsamında erişimle ilgili değişimler olmuştur. Bu ayrı bir yazı konusudur.)

Co- branded kartlar ile müşterilerin yalnızca tek bir satıcıda kullanabilecekleri kredi kartı özelliğindeki özel etiketli kartlar karıştırılmamalıdır.

Ortak markalı kredi kartları, sadece finansal kuruluşun işlemlerinde geçerli değildir aynı zamanda diğer sektörler de dahil olmak üzere herhangi bir kredi kartının kabul edildiği her yerde kullanılabilir. 

Co-branded (Ortak Marka) kartların avantajları nelerdir?

Ortak marka kartlarının avantajları kart türüne ve firma ile yapılan anlaşmaya göre değişse de genel olarak aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

  • İşlem anında indirim
  • Farklı oranlarda ödül (puan-bonus) kazanma imkanı
  • Normal kartlara göre ekstra puan kazanma imkanı
  • Kazanılan puanların anlaşmalı ortak marka/sektörde kullanılması durumunda değerli (örneğin 3 katı değerinde) kullanım imkanı
  • Kayıp çalıntı kart sigortası
  • Ferdi kaza sigortası
  • Hediye çeki
  • Taksitli alışveriş imkanı sağlar.

Türkiye’de Ortak markalı kartlar kullanılmakta mıdır?

Kredi kartı teknolojisi ve kullanımında ülkemiz çok ileridedir. Bu nedenle 1997’den bu yana ülkemizde ortak markalı kartlar kullanılmaktadır. 1999’dan bu yana da multi branded (çoklu ortak markalı) kartlar kullanılmaktadır.

Ülkemizde birçok örneği bulunsa da Miles & Smiles (Garanti Bankası ve Türk Hava Yolları ortaklığı), Yapı Kredi Adios ,Alternatif Bank Diners Club kartı örnek olarak verilebilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…