Home Ödeme Sistemleri Chargeback Chargeback nasıl azaltılır? (Üye işyerleri için)

Chargeback nasıl azaltılır? (Üye işyerleri için)

5 min read
Chargeback nasıl azaltılır? (Üye işyerleri için) için yorumlar kapalı
0
1,441

Chargeback, kart ile yapılan işlemlerin doğasında olan bir süreçtir. Bu nedenle Chargeback’i tamamen engellemek mümkün olmayabilir ama olası chargeback durumlarına karşı önlemler alarak chargeback riski minimum seviyede tutulabilir. 

Üye işyerlerinin chargeback’i azaltmak için dikkat etmeleri gereken noktalar nelerdir?

Müşterilerin ürün ve hizmetler konusunda bilgilendirilmesi

Özellikle internet üzerinden yapılan satışlarda, sunulan ürün ve hizmetle ilgili tüm detayların müşterilere sunulması gerekmektedir. Ayrıntılı açıklamalar, detaylı fotoğraflar alıcıların ürünle ilgili daha gerçekçi bir bilgiye sahip olmasını sağlar. Ürünle ilgili eksik verilen her bilgi, ürünü yansıtmayan açıklama ve fotoğraflar müşteri beklentilerini karşılamayacağı için chargeback ihtimalini arttırır. Açıklayıcı olmanın yanı sıra, satış anında tüketicinin sorularını canlı olarak yanıtlama seçeneğini sunabilmek chargeback’i azaltmak için faydalı olacaktır.

Belgelerin düzenli tutulması

Bir chargeback talebinde ilk olarak işleme ait belgeler talep edilir. Bu yüzden her işlemle ilgili tüm bilgi ve belgeleri saklamak önemlidir. Olası bir chargeback talebinde bankaya sunabilmek ve size tanınan süre içerisinde bunu gerçekleştirebilmek için tüm belgeleri düzenli bir şekilde saklanması faydalı olacaktır.

Olağandışı Alışverişler

Chargeback’in sık karşılaşıldığı durumlardan biri de çalıntı kredi kartı ile yapılan işlemlerdir. Bu yüzden olağan alışveriş özellikleri dışındaki alışverişlere karşı daha hassas davranılmalıdır. Özellikle siteye yani kaydolmuş bir müşteri tarafından yapılan yüksek tutarlı işlemlere dikkat edilmelidir. Ayrıca, bu müşterinin aldığı ürünler ikinci el olarak satılması kolay olan ürünler arasından riski daha da arttırır. Aynı kart ile kısa süre içerisinde birden fazla işlem yapılması durumunda da dikkat edilmelidir.

Çalışanların Bilgilendirilmesi

Fraud ve chargeback risklerini önlemek adına 1 kişinin hassasiyeti yeterli olmayabilir. Tüm mağaza çalışanlarının bu tür vakalara karşı gerekli bilgilendirme ve eğitimlerinin verilmiş olması önemlidir.

Fraud yönetimi iyi olan bir firma ile çalışmak

Özellikle sahte işlem vakalarının çoğu sanal alışverişlerde yaşandığı için sanal işyeri sahibi olan firmaların çalıştığı banka ya da ödeme kuruluşlarından fraud izleme  yapısını öğrenmeleri ve fraud izlemesini daha başarılı yapan firma/banka ile çalışmaları faydalı olacaktır.

Sanal işyerlerinin 3D Secure İşlemleri Desteklemesi

Sanal alışverişlerin 3D secure olarak yapılması, olası chargeback vakalarında üye işyeri yükümlülüğünü kaldırmaktadır. Bu sayede üye işyerlerinin chargeback itirazlarını kaybetme riski minimize edilmiş olacaktır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Chargeback

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…