Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Card Recovery Bulletin (Kart Koruma Bülteni) nedir?

Card Recovery Bulletin (Kart Koruma Bülteni) nedir?

5 min read
0
0
1,350

Visa veya MasterCard gibi kredi kartı şirketleri tarafından yayınlanan Kayıp, Çalıntı, Son Kullanım Tarihi geçmiş, Limit aşımına uğramış, sahte kart veya başka nedenlerden dolayı sorunlu kartların bir listesine verilen isimdir.

Bu alan, kart numarasının, satın alma tarihinde satıcı için geçerli olan bir Kart Kurtarma Bülteni’nde listelenip listelenmediğini gösterir.

Üye işyerleri, bir kartın şüpheli olup olmadığını anlayabilmek için bu listeyi incelemesi gerekmektedir.

Günümüzde sorunlu veya yasa dışı kredi kartlarının kayıtları, hızlı ve kolay satıcı erişimi için kredi kartı şirketleri tarafından elektronik ve sürekli olarak güncellenmektedir. Kart kurtarma bültenleri hala yayınlanmaktadır, ancak bunlar genellikle ABD dışındaki üye işyerleri tarafından kullanılmaktadır.

Kredi kartı sahtekarlığını tespit etmek ve önlemek için kart verenler ve üye işyerleri tarafından kullanılan erken araçlar arasında kart kurtarma bültenleri yer almaktadır. Kart güvenliğindeki ilerlemelere rağmen, dolandırıcılık, perakendecilerin, bankaların ve kredi kartı ve kişisel kimlik bilgilerinin yanı sıra yüksek düzeyde kimlik hırsızlığı seviyelerini koruyan diğer şirketlerin yüksek profilli veri ihlalleriyle kanıtlandığı gibi kart verenler için de ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Sahte bir kredi kartıyla yapılan sahtekarlık işlem hacmi, 2015 yılında 3,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ancak EMV chip kartlarının piyasaya sunulması ile birlikte sahtekarlık işlemleri neredeyse yarı yarıya azalmıştır. Bir üye işyerinin POS yetkilendirme mesajı genellikle kartı alma talimatlarını veya kart sahibinden ek bilgi isteme talimatlarını içerir. Bir satıcıya, Kart Koruma Planında listelenen bir kart sunulursa, satıcı işlemi tamamlayamaz ,kartın üye işyeri için acil bir fiziksel tehdit oluşturmaması durumunda saklanması önerilmektedir.

Kart Kurtarma Bülteni’nin Tarihsel Gelişimi

Visa ve MasterCard başlangıçta sahtekarlığa karşı korumak için kredi kartı kabartma ve mikro güvenlik özellikleri geliştirdi. Visa, ilk kart kurtarma bültenini 1988’de yayımladı ve bu bülten, kredi kartı izleme ve güvenliğindeki sürekli gelişmeler için bir katalizör oldu. Ertesi yıl, şirket onaylanmış ve sahte kredi kartı uygulamaları için merkezi bir veri tabanı olan Visa Issuerlarının Clearinghouse Hizmetini oluşturdu. 1995 yılında, satıcıların bir kart sahibinin fatura adresini onaylamalarını sağlamak için Visa Adres Doğrulama Servisi’ni ekledi. Bugün Visa, Mastercard ve diğer kart veren ödeme şemaları, sahte kredi kartlarını ve etkinliklerini tespit etmek için çoğu pazarda dijital araçlara güvenmektedir. Bu en yeni araçlar ve teknolojiler arasında chipli kartlar, tokenizasyon, biyometri, ödeme özellikli mobil cihazların konumlandırılması ve şifreleme yer almaktadır.

  • MasterCard Warning Notice ve Visa Card Recovery Bulletin nedir?

    Visa veya MasterCard gibi kredi kartı şirketleri tarafından yayınlanan Kayıp, Çalıntı, Son…
  • CPP(Card Protection Plan) nedir?

    Kredi kartları günlük hayatımızda kullandığımız en önemli ödeme araçlarından biridir. Özel…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…