Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret C2C (ConsumerToConsumer) nedir?

C2C (ConsumerToConsumer) nedir?

5 min read
0
0
1,337

Müşteriden Müşteriye (C2C), müşterilerin birbirleriyle, genellikle online bir ortamda ticaret yapabildikleri bir iş modelidir . 

Kısaca ,tüketiciler arasında yapılan online alış-verişi ifade eder. Bu e-ticaret modelinde tüketiciler online web sitesinde bir araya gelerek ürün ve hizmetlerini sergilerler. Alıcılar da tüketicilerdir, sunulan ürün ve hizmetleri online veya offline olarak satın alırlar.

Ülkemizde C2C’ye örnek olarak neler var?

Ülkemizde n11, letgo, sahibinden.com ve gittigidiyor.com siteleri C2C’ye örnek olarak gösterilebilir.

C2C Nasıl Çalışır?

C2C, bir müşterinin işlemi kolaylaştırmak için üçüncü taraf bir işletme veya platform kullanarak başka bir müşteriden mal satın aldığı bir pazar ortamını temsil eder. C2C şirketleri, e-ticaret teknolojisi ve paylaşım ekonomisi ile ortaya çıkan yeni bir modeldir .

Müşteriler, ürünler için rekabetten yararlanır ve genellikle başka yerlerde bulunması zor olan ürünleri bulurlar. Ayrıca, perakendeciler veya toptancıların bulunmaması nedeniyle minimum maliyetler olduğundan, marjlar satıcılar için geleneksel fiyatlandırma yöntemlerinden daha yüksek olabilir. C2C siteleri uygundur, çünkü bir fiziksel mağazayı (tuğla ve harç mağazasını) ziyaret etmeye gerek yoktur . Satıcılar ürünlerini online olarak listeler ve alıcılar onlara gelir.

Müşteriden müşteriye (C2C), müşterilerin birbirleriyle, genellikle çevrimiçi bir ortamda ticaret yapabildikleri bir iş modelidir. 

C2C işletmeleri, e-ticaret teknolojisi ve paylaşım ekonomisi ile ortaya çıkan yeni bir model türüdür.

C2C İşletme Türleri nelerdir?

İnsanların reklam ürünlerini, hizmetlerini birbirine bağlayan bir e-ticaret platformu

Bu platformlar sadece ürün satın almak, satmak ve ticaret için bir platform sağlamakla kalmaz, aynı zamanda istihdam fırsatları ve mülk listeleri gibi aylık sınıflandırılmış reklamlar yayınlar. Diğerleri gibi, bu platform satıcının ürünleri doğrudan alıcıya göndermesini gerektirir.

Şirket sahiplerinin ürünlerini tüketicilere pazarlamak için özel web sitelerini oluşturmalarına izin veren platform

C2C sitesi, bir şirketin gelişim aşamasına göre fiyatı değişen bir işletmeyi büyütmek için rehberlik ve araçlar sunar. Ayrıca siparişleri, listeleri ve müşteri sorgularını verimli bir şekilde yönetmeye yardımcı olan uygulamalar da vardır.

Sabit fiyatlı ürünler ve açık artırma öğelerini içeren platform

Sabit fiyatlı ürünler Şimdi Satın Al düğmesi seçilerek hızlı bir şekilde satın alınabilir. Açık artırma öğelerinde teklif girmek ve geçerli bir teklif fiyatı göstermek için bir Teklif Ver düğmesi bulunur. Bu öğeler, önceden belirlenmiş bir süre için tekliflere açıktır ve en yüksek teklif sahibine “satıldı” olarak ilan edilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Bankacılıkta Dolandırıcılık Eylemleri Tespit ve Önleme Yöntemleri Dokümanına nasıl ulaşabilirim?

TBB tarafından Bankaların kullanımına sunulan Dolandırıcılık önleme ile ilgili hazırlanan …