BOPIS nedir?

4 min read
0
0
1,316

‘Buy online pickup in-store’ ifadesinin kısaltması olan BOPIS, “Tıkla ve topla” olarak da bilinen online satın alma, mağazadan teslim alma kavramını ifade eder.

BOPIS, hızla alışveriş yapmanın en popüler yollarından biri haline geliyor. Eğer ürünleriniz hem e-ticaret hem de perakende mağazalarında satılıyorsa, BOPIS, firmaların ürün ve kendilerini tanıtabilmek için akıllı bir yöntemdir diyebiliriz.

BOPIS nedir ve nasıl çalışır?

Online satın alma, mağazadan teslim alma işlemi çeşitli şekillerde olabilir, ancak çoğu BOPIS deneyimi birkaç temel ortaklığa sahiptir:

  • Müşteriler mevcut ürünlere online olarak göz atıyor. (Bu bir web sitesinde veya bir uygulama içinde olabilir.)
  • Müşteriler bu ürünleri almak sepetine ekler.
  • Müşteriler bu ürünleri nereden ve ne zaman alacaklarını seçerler.
  • Müşteriler belirtilen saat ve tarihte ürünlerini mağazadan alırlar.

Birçok alışveriş için BOPIS her iki dünyanın da en iyisidir. Müşteriler, online alışveriş yapmanın kolaylığını ve ürünleri, nakliye beklemek (ve ödeme yapmak) yerine hemen almaktan hemen yararlanabilirler. 

Sadece mağazası ya da sadece Web sitesi üzerinden satışı olan firmalar için BOPIS seçeneği var mıdır?

BOPIS’in bir seçenek olması için perakendecilerin bir online mağazaya ve en az bir fiziksel konumda yer alan mağazaya sahip olması gerekir. Dijital büyüklüğü 600 fiziksel mağazasına büyük ölçüde ulaşan Amazon gibi online perakendeciler bile üçüncü taraflar aracılığıyla BOPIS sağlamayı deniyor .

Türkiye’de de BOPIS uygulayan firmalar var mı?

BOPIS uygulayan birçok firma bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Boyner-Morhipo, Migros, Teknosa vs. gibi değişik sektörlerden birçok firma sayılabilir.

İlerleyen günlerde bu tür teslimatların sayısı ve çeşidinde artış olur mu?

BOPIS’in hem satıcı hem alıcı açısından ciddi avantajları olması nedeniyle BOPIS işleyen firma sayısında artış olacaktır. Hatta şu anda kullanılmayan bir çok teslimat şekli de yakın zamanda hayatımıza girecektir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…