Home Ödeme Sistemleri BKM(Bankalararası Kart Merkezi) Nedir?

BKM(Bankalararası Kart Merkezi) Nedir?

3 min read
0
0
2,376

Kısa adı BKM olan kredi kartlarının, banka kartlarının takasını ve mutabakatını sağlamak üzere 1990 yılında kamudan(13) bankalar ve özel Türk bankalarının katkısıyla kurulmuş bir tüzel kişiliktir.

 Bankalar arasında BKM aracılığıyla birbirlerinin adına yapılan banka ve kredi kartı ödemelerinin mutabakatını ve takasını sağlamakla görevlidir. Ödeme sistemleri içerisinde nakit kullanımına gerek kalmaksızın her türlü ödemenin veya para transferlerinin yapılmasını destekleyen bir sistemi oluşturmuştur.

Amaçları arasında takas ve mahsup işlerini yürütmek, kartlı sistemler kurmak ve bunların alt yapılarını oluşturmak, şirket ortakları ve şirketten hizmet temin eden tüzel ve gerçek kişilerin arasında hakemlik yapmak, ödeme sistemlerinde olabilecek sahtekarlıkların önlemesine yardımcı olmak ve önleyici yöntemler geliştirmek, reklam tanıtım ve iletişim faaliyetlerini yürütmek bulunmaktadır.

Herhangi bir kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. En önemli amaçlarında biri bankalar arasında yürütülen işlemlerin hızlandırılması, düşük maliyetli ve güvenilir olmasını sağlamaktır. Bankalar arası kart merkezinin 2011 yılında uygulamaya başlanılan Baybay Nakit ile kampanya yayılmıştır. Banka kartlarının kullanımının devlete, ticarete, topluma ve tüketicilere katkıları bu kampanya ile anlatılmıştır. Yapılan son araştırmalara göre nakit para kullananların sayısı hızla azalmaktadır. Gayri nakdi ödeme yöntemleri tercih sebebi olmuştur.

Aynı zamanda en yakın ATM, temassız işlemler, 3D Secure ve NFC gibi ürünler sunmaktadır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…