Home Ödeme Sistemleri BKM Ödeme Geçidi nedir?

BKM Ödeme Geçidi nedir?

5 min read
0
0
2,296

BKM Ödeme Geçidi, Devlet kurumlarının ödemelerinde BKM’nin aracılık ederek kartlı enstrümanlarla ödeme alınmasını sağlayan platformların genel adıdır.

BKM Ödeme Geçidi ile neler yapılabilir?

SGK Ödemeleri ve E-Devlet Kapısı üzerinden ilk defa tüm bankacılık kartları ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tapu harcı tahsilatları yapılabilmektedir.

Peki bu konuda bir bankanın kartının bu tür işlemlerde geçmesi için yapması gereken çalışmalar var mıdır?

Bir banka, kartlarının BKM Ödeme geçidi üzerinden kullanılabilmesini sağlamak için; öncelikle hangi amaçla ödeme almak istediğini BKM’ye iletmesi gerekmektedir. BKM tarafından süreçle ilgili bilgi ve belgeler paylaşılarak gerekli sertifikasyon süreçleri işletilmelidir.

Peki sadece kart tarafında mı çalışma yapmak gerekiyor?

Tabii ki hayır. Eğer SGK ödemelerinde banka kendi POSlarından da ödeme alınmasını istiyorsa bu konuda da ayrı bir çalışma yapılması gerekmektedir.

BKM Ödeme Geçidi işlemleri aşağıda yer almaktadır:

SGK

SGK prim ödemelerinde, bankacılık kartları ile İnternet üzerinden ödeme yapılabilen yeni bir dönem başladı. Kart kullanıcıları, SGK prim borçlarını, İnternet üzerinden 7/24 hızlı, güvenli ve kolay ödeyebiliyorlar.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliğinde hayata geçirilen ödeme platformu ile SGK prim ödemelerinde kredi kartının yanında artık banka kartı dönemi de başlamış oldu.

BKM’nin ödeme altyapısını oluşturduğu ve SGK ile entegrasyonun sağlandığı proje, tüm bankaların katılımına açık bir yapı olarak kuruldu. SGK prim tahsilat anlaşması bulunan 16 banka, BKM’nin sağladığı bu platforma tek bir entegrasyon ile kolayca bağlanarak kendi kartlarına İnternet üzerinden SGK prim ödeyebilme özelliği kazandırmış oldu. Bankalar, SGK prim ödemesini kartla yapan müşterilerine kendi marka avantajlarını da sunabiliyor.

Kasım 2013 itibariyle SGK web sitesi www.sgk.gov.tr üzerinden borç sorgulama yapan herkes, dilerse işleme devam ederek 16 bankanın banka ve kredi kartları ile borcunu ödeyebiliyor. Prim tahakkuku ve borç kapama işlemleri ile ilgili operasyonlar SGK tarafından, bankacılık kartlarının kullanımına ilişkin işlemler ise bankalar tarafından yürütülmeye devam edilmektedir.

E-Devlet Kapısı 

  • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü

BKM ve Türksat’ın hazırladığı altyapı ile E-Devlet Kapısı üzerinden ilk defa tüm bankacılık kartları ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tapu harcı tahsilatları yapılabilmektedir.

  • BKM Kamu Tahsilat Çözümleri nelerdir?

    Bankalararası Kart Merkezi’nin kısaltması olan BKM; kredi kartlarının, banka kartlar…
  • Ödeme Geçidi (Payment Gateway) nedir?

    Kredi kartı veya banka kartı kullanılarak yapılan alışverişlerde, bankalar tarafından sağl…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…