Home Ödeme Sistemleri Ödeme Sistemleri Kurumları BKM Kamu Tahsilat Çözümleri nelerdir?

BKM Kamu Tahsilat Çözümleri nelerdir?

7 min read
0
0
773

Bankalararası Kart Merkezi’nin kısaltması olan BKM; kredi kartlarının, banka kartlarının takasını ve mutabakatını sağlamak üzere 1990 yılında kamudan(13) banka ve özel Türk bankalarının katkısıyla kurulmuş bir tüzel kişiliktir.  Bankalar arasında BKM aracılığıyla birbirlerinin adına yapılan banka ve kredi kartı ödemelerinin mutabakatını ve takasını sağlamakla görevlidir.

Tabii ki gelişen teknoloji ve etkileşimlerle birlikte bazı ihtiyaçlar oluşmuştur. Bu ihtiyaçlara ödeme sistemlerinin merkezinde olan BKM’nin getirdiği yenilikler çözüm olmuştur.

Örneğin; Kamu Tahsilat çözümleri adı altında;

  • Ulaşım
  • Ödeme Geçidi çözümleri yer almaktadır.

Ulaşım Çözümü

Konya Ulaşım Projesi
Bankalararası Kart Merkezi ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü “Ulaşım Projesi” ile Konyalılara ve her yıl şehri ziyaret eden 2 milyon yerli ve 500 bin yabancı turiste ceplerindeki temassız özellikli kartlarla toplu taşımadan yararlanma imkanı sunuluyor.
 
Konya’da otobüs ve tramvaylarda, temassız özelliğe sahip yerli ve yabancı tüm kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartları kullanılabiliyor. 20 tramvay durağı ve 340 otobüs ile hizmet verilen şehir içi ulaşımındaki araçlarda temassız kartlara ek olarak NFC uyumlu cep telefonları ile de ödeme yapılabiliyor.
 
Bu projeye katılan 11 banka, Konya Belediyesi ile yaptıkları finansal anlaşmaların ardından BKM’nin kurduğu platforma katılarak, kendi temassız kartlarının Konya toplu taşıma araçlarında, Konya’nın yerel ulaşım kartı olan Elkart ile aynı tarife üzerinden kullanımına olanak sağladı.
 
Haziran 2013’te gerçekleştirilen ulaşım projesi ile Konya, Londra ile birlikte dünyada ulaşım araçlarında tüm temassız bankacılık kartlarının kullanılabildiği 2. şehir oldu.

Ödeme Geçidi Çözümleri:

SGK ve E-Devlet Kapısı çözümleri olarak gruplanmaktadır.

SGK

SGK prim ödemelerinde, bankacılık kartları ile İnternet üzerinden ödeme yapılabilen yeni bir dönem başladı. Kart kullanıcıları, SGK prim borçlarını, İnternet üzerinden 7/24 hızlı, güvenli ve kolay ödeyebiliyorlar.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliğinde hayata geçirilen ödeme platformu ile SGK prim ödemelerinde kredi kartının yanında artık banka kartı dönemi de başlamış oldu.

BKM’nin ödeme altyapısını oluşturduğu ve SGK ile entegrasyonun sağlandığı proje, tüm bankaların katılımına açık bir yapı olarak kuruldu. SGK prim tahsilat anlaşması bulunan 16 banka, BKM’nin sağladığı bu platforma tek bir entegrasyon ile kolayca bağlanarak kendi kartlarına İnternet üzerinden SGK prim ödeyebilme özelliği kazandırmış oldu. Bankalar, SGK prim ödemesini kartla yapan müşterilerine kendi marka avantajlarını da sunabiliyor.

Kasım 2013 itibariyle SGK web sitesi www.sgk.gov.tr üzerinden borç sorgulama yapan herkes, dilerse işleme devam ederek 16 bankanın banka ve kredi kartları ile borcunu ödeyebiliyor. Prim tahakkuku ve borç kapama işlemleri ile ilgili operasyonlar SGK tarafından, bankacılık kartlarının kullanımına ilişkin işlemler ise bankalar tarafından yürütülmeye devam edilmektedir.

E-Devlet Kapısı 

  • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü

BKM ve Türksat’ın hazırladığı altyapı ile E-Devlet Kapısı üzerinden ilk defa tüm bankacılık kartları ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tapu harcı tahsilatları yapılabilmektedir.

Konu ile ilgili detaylara aşağıdaki linkten erişilebilir.

https://bkm.com.tr/urunler-ve-hizmetler/kamu-tahsilat-cozumleri-2/

  • BKM Ödeme Geçidi nedir?

    BKM Ödeme Geçidi, Devlet kurumlarının ödemelerinde BKM’nin aracılık ederek kartlı en…
  • Ödeme Geçidi (Payment Gateway) nedir?

    Kredi kartı veya banka kartı kullanılarak yapılan alışverişlerde, bankalar tarafından sağl…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri Kurumları

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…