Home Ödeme Sistemleri 3D Secure BKM Express hayatına devam edecek mi?

BKM Express hayatına devam edecek mi?

4 min read
0
0
1,336

BKM Express hiç kuşkusuz kart saklama ve dijital cüzdan konusunda ülkemiz için çok önemli atılımların gerçekleşmesine öncülük etmiş ve alışverişlerimizin vazgeçilmez ödeme aracı olmuştur.

Türkiye’nin dijital cüzdanı olarak lanse edilen BKM Express, internette güvenli ve hızlı alışveriş için Bankalar Arası Kart Merkezi A.Ş. tarafından hayata geçirilmişti.

Bankalar ile birliktelik yaparak kart verisi saklama hizmeti sunan BKM Express’e verilen muafiyetin, ekonomik ve teknik gelişmelere sebep olacağı düşünülmüş. Daha sonrasında kart verisi saklama hizmetlerindeki rekabet ortamının gelişmesiyle birlikte bu muafiyetin kaldırılmasına karar verilmişti.

Kısaca, Rekabet Kurumu, BKM Express hizmetinin sonlandırılmasına karar vermişti.

Rekabet Kurumu’nun hizmetini sonlandırması kararını verdiği BKM Express için son gün 30 Haziran 2020 idi.

Peki bu konuda son durum nedir?

Bu konuda alınan kurul kararına istinaden BKM Express’in hizmet sonlandırma kararı kaldırılarak BKM Express hayatına devam edecektir.

“Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. tarafından sunulan BKM Express hizmetinin 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulları sağlamaması nedeniyle söz konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağı, bu nedenle Rekabet Kurulunun 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. maddesi çerçevesinde geri alınması ve Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’nin, 30 Haziran 2020 tarihine kadar BKM Express hizmeti sunmayı sonlandırması gerektiği sonucuna ulaşılan 07.11.2019 tarih ve 19-38/563-232 sayılı Kurul kararı ile değişik 30.05.2019 tarih ve 19-20/291-126 sayılı Kurul kararının kaldırılmasına karar verildi.”

BKM Express’in ödeme sistemlerine kazandırdığı ivme ve milli cüzdan olma noktasında atılan adımlar düşünüldüğünde hizmete devam etmesinin en doğru karar olduğunu düşünüyorum. Alınan karar ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun, dijital cüzdanla bol işlemlerimiz olsun:)

Bu konuda BKM’nin sitesinden paylaşılan yazıya altta ulaşılabilir.

https://bkm.com.tr/rekabet-kurulunun-bkm-express-karari-hakkinda/

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In 3D Secure

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…