Home Ödeme Sistemleri Güvenlik Biyometrik okuyuculu kredi kartı olmasını kim istemez?

Biyometrik okuyuculu kredi kartı olmasını kim istemez?

5 min read
0
0
1,264

Kartlı ödeme sistemlerinde kart güvenliği ve kart bilgilerinin ele geçirilmemesi son derece önemlidir. İlk başlarda manyetik olarak basılan kredi kartlarında yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle Chip&Pin teknolojisine geçilmiş ve fraud vakalarının birçoğunun önüne geçilmiştir. Fakat yine da bazı fraud vakaları önlenememektedir. Bu nedenle yeni güvenlik teknolojileri ile karşılaşmaktayız.

İsviçreli kart ve ödeme şirketi Cornèrcard, dijital güvenlik şirketi Gemalto ve ödeme devi Visa ile işbirliğine giderek ülkenin ilk biyometrik okuyuculu kredi kartını piyasaya sürdü.

Sınırlı sayıda üretilen, altın renkli biyometrik kartları kullanmaya başlamak için başlangıçta bir sensör aracılığıyla parmak izi kaydı yaptırmak gerekmektedir. Bu işlemin ardından yapılacak ilk kartlı (işlem online gerçekleşmelidir) işlemde kullanıcılardan pin girişi yapmaları gerekmektedir. İşlemleri başarıyla tamamlayan kullanıcılar, sonraki ödemelerini herhangi bir şifre girmeden, sadece parmaklarını kart üzerindeki ilgili alana dokundurarak temassız bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Cornèrcard yöneticilerinden Davide Rigamonti konu hakkındaki görüşlerini “Şık görünümlü yeni biyometrik kartımız, kullanıcılarımıza özel bir ödeme deneyimi sunuyor ve onların yaşamlarına mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor.” sözleriyle dile getiriyor.

Peki kredi kartlarında parmak izi okuyucu nasıl entegre edilecek ve nasıl çalışacak?

Parmak izi sensörü, kart üzerinde, dikdörtgen şeklinde yer almaktadır. Kart POSa takıldığında parmak izi kolayca okutulabilmektedir.

Parmak izinin şifrelenmiş bir dijital şablonu kartın EMV yongasında saklanır. Kart üzerinde iki örnek saklanmaktadır. Kartın işlemlerde kullanılabilmesi için sadece kartın olması yetmez; POS cihazının da biyometik kartı okuma ve doğrulama fonksiyonuna sahip olması gerekir.

Biyometrik Kart Nasıl Çalışmaktadır?

Biyometrik kartlar POS cihazına takıldığında kart sahibi ödeme işlemini doğrulamak için parmağını kart üzerindei sensöre yerleştirecek, taranan parmak izi kart üzerindeki parmak izi şablonu ile karşılaştırılacaktır. Parmak izi başarılı olarak doğrulandığında POS üzerinde işlemin doğrulandığına dair bir mesaj görüntülenecektir.

Peki Biyometik Kredi Kartı bir başkası tarafından kullanılabilir mi?

Kartın üzerinde kart sahibi haricinde bir başkasının parmak izi tutulmadığı için kartı sadece biyometrik doğrulaması yapılan kişi kullanabilir.

Tüketiciler bir yandan biyometrik doğrulamalı ve daha güvenli bir teknoloji ile tanışırken diğer yandan kartların mobil teknolojilerle bütünleştiği ve fiziksel varlıklarını giderek kaybettiği bir teknoloji ile karşı karşıyadır. Tüm gelişmeler kullanıcılar için kolaylık sağlarken bakalım bu iki kanaldan hangisi daha çok kullanım imkanı bulacak?

  • Biyometrik kredi kartı nedir?

    Teknoloji her geçen gün hayatımızı kolaylaştırmaya ve güvenliğimizi arttırmaya devam ediyo…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Güvenlik

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…