Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Biyometrik kredi kartı nedir?

Biyometrik kredi kartı nedir?

5 min read
0
0
2,450

Teknoloji her geçen gün hayatımızı kolaylaştırmaya ve güvenliğimizi arttırmaya devam ediyor.

Eskiden kullandığımız nüfus cüzdanları etrafı kaplanmış bir kağıt parçasından başka birşey değildi. Yeni nüfus cüzdanları chip bilgisinin yanında biyometrik fotoğraflarının eklenmesi ile birlikte tamamen kişiye özgü ve güvenli hale getirildi.

Benzer durum kredi kartları için de geçerlidir. İlk önce sadece manyetik olarak basılan kredi kartları güvenliği arttırmak üzere chipli basılmaya başladı ve pin girişi zorunlu hale getirildi. Mastercard ve Visa gibi firmaların da desteğiyle kredi kartlarının pin yerine parmak izine göre çalışacak şekilde geliştirme yaptıkları ve pilot aşamasında oldukları bildiriliyor. Yakın zamanda parmak izi okuyuculu kartların hayatımıza gireceği açıkça görülüyor.

Peki kredi kartlarında parmak izi okuyucu nasıl entegre edilecek ve nasıl çalışacak?

MasterCard'tan Biyometrik Kredi Kartı, Parmak izi ile Ödeme Devri

Parmak izi sensörü, kartın sağ üst köşesinde, dikdörtgen şeklinde yer almaktadır. Kart POSa takıldığında parmak izi kolayca okutulabilmektedir.

Biyometrik Kart Almak için ne yapmam gerekiyor?

MasterCard'tan Biyometrik Kredi Kartı, Parmak izi ile Ödeme Devri

Yeni uygulamanın kullanılabilmesi için öncelikle bankanızın biyometrik Kredi Kartı çıkarıyor olması gerekir.

Biyometrik kredi kartı talep ettiğinizde parmaklarınızı taramak için bir banka şubesine gitmeniz gerekir.

Parmak izinizin şifrelenmiş bir dijital şablonu kartın EMV yongasında saklanır. Kart üzerinde  iki örnek saklanmaktadır. Kartınızı işlemlerde kullanabilmeniz için sadece kartınızın olması yetmez; POS cihazının da biyometik kartı okuma ve doğrulama fonksiyonuna sahip olması gerekir.

Biyometrik Kart Nasıl Çalışmaktadır?

Biyometrik kartlar POS cihazına takıldığında kart sahibi ödeme işlemini doğrulamak için parmağını kart üzerindei sensöre yerleştirecek, taranan parmak izi kart üzerindeki parmak izi şablonu ile karşılaştırılacaktır. Parmak izi başarılı olarak doğrulandığında POS üzerinde iilemin doğrulandığına dair bir mesaj görüntülenecektir.

Peki Biyometik Kredi Kartı bir başkası tarafından kullanılabilir mi?

Kartın üzerinde sizin haricinizde bir başkasının parmak izi tutulmadığı için kartı sadece biyometrik doğrulaması yapılan kişi kullanabilir.

Tüketiciler bir yandan biyometrik doğrulamalı ve daha güvenli bir teknoloji ile tanışırken diğer yandan kartların mobil teknolojilerle bütünleştiği ve fiziksel varlıklarını giderek kaybettiği bir teknoloji ile karşı karşıyadır. Tüm gelişmeler kullanıcılar için kolaylık sağlarken bakalım bu iki kanaldan hangisi daha çok kullanım imkanı bulacak?

  • Biyometrik okuyuculu kredi kartı olmasını kim istemez?

    Kartlı ödeme sistemlerinde kart güvenliği ve kart bilgilerinin ele geçirilmemesi son derec…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…