Bitcoin nedir?

4 min read
0
0
804

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.
İlk kripto paradır. 3 Ocak 2019’da Satoshi Nakamoto tarafından ilk bloğun oluşturulmasıyla ilk 50 bitcoin kazılmış ve sonrasında devam etmiştir. 1 bitcoin 100.000.000 a kadar bölünebilir. En küçük birimi satoshidir. Bitcoin bir merkez olmadan kişiden kişiye aktarılır.

Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin üretim aşaması için mining yani madencilik tabiri kullanılmaktadır. Aslında madencilik denilen şey, bilgisayarda oynatılan bir şans oyunu ya da rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünülebilir. Burada her bir yapılan arama hamlesininin işlemci gücüyle doğru orantılı olduğunu varsayılırsa bu durumda bu işe ne kadar çok işlemci gücü yatırılırsa, saman yığınında bir iğne bulma olasılığı o kadar artacaktır.

Bitcoin nasıl kullanılır?

Bitcoin için öncelikle sanal cüzdan oluşturmak gerekiyor. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alışveriş bile yapabilirsiniz.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

 • HODL nedir?

  Hodl terimi bitcoin kullanıcılarının bilmesi gereken ve sık sık duydukları bir terimdir. B…
 • Satoshi nedir?

  Bitcoin’de itibari paralara benzer bir kavram olan Satoshi bulunur. Örneğin Türk Lirası’nı…
 • Kripto Para Dünyasında Kullanılan Terimler nelerdir?

  Son zamanlarda bir çok alanda kullanılan kripto paralar hayatımıza daha çok girmeye devam …
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
 • Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği nedir?

  Bu Tebliğin amacı, şüpheli işlem bildirimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Dayan…
 • HODL nedir?

  Hodl terimi bitcoin kullanıcılarının bilmesi gereken ve sık sık duydukları bir terimdir. B…
 • Satoshi nedir?

  Bitcoin’de itibari paralara benzer bir kavram olan Satoshi bulunur. Örneğin Türk Lirası’nı…
Load More In Kripto Para

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…