Home Ödeme Sistemleri Açık Bankacılık Bitcoin elektronik para mıdır?

Bitcoin elektronik para mıdır?

2 min read
0
0
1,293

Öncelikle elektronik para kavramını açıklayalım. Elektronik para; BDDK tarafından yapılan kanun çalışması ile Türk kanunlarında tanımı olan bir kavram olup; ihraç eden kuruluş tarafından kabul edilen fon karşılığı ihraç edilen, elektronik olarak saklanan, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’da tanımlanan ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan ve elektronik para ihraç eden kuruluş dışındaki gerçek ve tüzel kişiler tarafından da ödeme aracı olarak kabul edilen parasal değerdir.

En basit tanımıyla bir elektronik paranın herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşla bağlantısının olması gerekiyor. Sanal bir kripto para birimi olan Bitcoin herhangi bir Merkez Bankası ya da resmi kuruluşa bağlı olmadığı için (öngörülen şartları sağlamadığı için), bir elektronik para olarak değerlendirilememektedir.

Bu yüzden Bitcoin yukarıda ödeme hizmetleri ve elektronik para kuruluşları için sayılan güvence ve denetimlerden de yararlanamamaktadır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Açık Bankacılık

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…