Home Ödeme Sistemleri Kanun ve Mevzuatlar Bir mal ve hizmet alıcılarından ödeme toplayan ve sonra parayı mal ve hizmet satan satıcılara havale etmede aracı olan bir e-ticaret platformu ödeme kuruluşu niteliğinde midir?

Bir mal ve hizmet alıcılarından ödeme toplayan ve sonra parayı mal ve hizmet satan satıcılara havale etmede aracı olan bir e-ticaret platformu ödeme kuruluşu niteliğinde midir?

2 min read
0
0
657

Direktif kapsamında bazı e-ticaret platformlarının düzenleme kapsamında olması gerektiği açıktır.

Bir e-ticaret platformunun kapsam içinde sayılması iş modeline bağlı olacaktır. Bir e-ticaret platformu hiç ödeme hizmeti vermiyor olabilir. Örneğin, platform, malların veya hizmetlerin yeniden satıcısıysa (yani, bunları satın alan mal veya hizmetlerin satışında veya tedarikinde asil olarak davranıyorsa), müşteri tarafından ödenen fonların alıcısı olması ve mal veya hizmetlerin şu anda satıldığı müşteri ile platformun mal veya hizmetleri satın aldığı üçüncü taraf arasında herhangi bir sözleşme olmaması halinde artık ödeme kuruluşu olarak nitelendirilmeyecektir.

Bir platformun hem ödeyen hem de alacaklı için hareket etmesi de mümkündür. Şöyle ki; platformun, bir ödemenin fonları kontrol ettiği veya yönettiği bir hesaba aktarmasına izin verdiği, ancak bunun ödeyenin borcunun alacaklıya ödenmesini teşkil etmediği, ve daha sonra platformun, alacaklıyla yapılan bir anlaşma uyarınca ilgili tutarları alacaklıya aktardığı bir durum söz konusu olabilecektir. Artık bu durumda platform hem alıcı hem satıcı adına bir aracı konumundadır. Bitaksi, Glovo gibi uygulamalar örnek verilebilir. Bir e-ticaret platformu,düzenli bir meslek veya iş faaliyeti olarak ödeme hizmetleri sağlıyorsa ve muafiyetten yararlanamıyorsa, yetkilendirilmesi gerekecektir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kanun ve Mevzuatlar

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…