Home Ödeme Sistemleri Girişimcilik Dijital bankacılık geliyor

Dijital bankacılık geliyor

5 min read
0
2
1,355

Özellikle son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte hızlanan dijitalleşme adımları ilk olarak bankacılık ve ödeme sistemlerinde kendini göstermektedir.

Özellikle ödeme kuruluşu ve elektronik para kuruluşlarının yaygınlaşması ve bankalarla işbirliğinin artması ile birlikte dijitalleşme süreci de hayatımızda daha fazla yer etmeye başlamıştır.

Müşteriler artık banka şubelerine ya da fiziksel olarak belirli yere giderek işlerini yapmak istemiyor. Oturdukları yerden müşteri olmak, kart başvurusunda bulunmak, para transferi yapmak istiyorlar. Bu durumun sonucu olarak dijital bankacılık ön plana çıkmaktadır.

Artan dijitalleşme ve finansal teknolojiler alanında yaşanan hızlı gelişmelerle son dönemde özellikle Avrupa ve Uzak Doğu’da adını sıkça duymaya başladığımız, şubesiz dijital bankaların önü Türkiye’de de açılıyor.

Dünyada hızla yayılan yeni nesil bankacılık ya da Dijital (Şubesiz) Bankacılık için BDDK da lisans vermeye başlayacağını duyurdu. Bu da ülkemizde yeterli sermayeye sahip kişi ya da kurumların dijital banka kurmalarının yasal olarak zeminin hazırlanacağının işareti olarak yorumlanabilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Reform Paketi’nde yer alan bilgiye göre, önümüzdeki dönemde Türkiye’de de Dijital (Şubesiz) Bankacılık lisanslarına imkan sağlanacak. Yeni dönemde, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda radikal bir değişiklik yapılarak, şube olmaksızın sadece dijital ortamda hizmet verecek bankaların kurulmasının önü açılacak. Bu sistem halen bankaların, reklamlarında kullandığı, internet ve cep bankacılığından farklı olacak.

Bankacılık sektöründe yeni bir dönemin başlangıcı olmasını beklenen bu uygulamayla ilgili edinilen bilgilere göre, BDDK, Dijital (Şubesiz) Bankacılık için gerekli olan teknoloji altyapısının düzenlemesini tamamladı. Söz konusu Dijital Bankacılık lisansı için gerekli finansal şartların belirlenmesi konusunda ise BDDK’nın çalışmalarını südürdüğü öğrenildi.

Dünyada hızla yayılan dijital bankaların değerleri de hızla katlanıyor. CB Insights’ın verilerine göre, 2020’nin Ağustos ayında en değerli 10 yeni nesil bankasının değeri 36 milyar 950 milyon dolara ulaştı. Bu bankalar arasında piyasa değeri en yüksek olanlar ise 10 milyar dolar ile Nubank, 5.8 milyar dolar ile Chime, 5.5 milyar dolar ile Revolut ve 4.8 milyar dolar ile SoFi olarak sıralanıyor.

Önümüzdeki yıllarda unicorn olarak yeni bir dijital banka oluşturabiliriz. Bunu yapabilecek insan kaynağımız var, vizyonumuz var ve yeterli teknolojiye sahibiz. Sizce de bunu yapabilecek güce sahip değil miyiz?

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Girişimcilik

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…