Home Ödeme Sistemleri ATM ATM’den para çekebilmek yeni kimliklerle mümkün mü?
ATM

ATM’den para çekebilmek yeni kimliklerle mümkün mü?

3 min read
0
0
1,375

Yeni kimlik kartlarının chipli olması ile birlikte kimliklerimizin güvenliği arttı. Dolayısıyla birçok kritik işlemde kimliklerimiz kullanılabilir hale geldi.

Peki kimliklerimiz ödeme sistemleri dünyasında kullanılabilir mi?

Teknik olarak mümkün olmakla birlikte kartın chipinde tutlan bilgilerin buna göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Yeni kimliklerle yapılabilecek işlemler neler olabilir?

Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 Programına göre; yeni kimliklerle artık elektronik ortamda dokümanlar imzalanabilecek, ATM’lerden para çekilebilecek, ödeme yapılabilecek, noter ve sağlık hizmetleri alınabilecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 Programına göre; Dijital Dönüşüm Ofisi; uygulamaya geçen elektronik kimlik kartına yönelik düzenleme çalışmalarını tamamlayacak. Çalışmayla kimlik kartının tüm kimlik doğrulama uygulamalarında kullanılması sağlanacak.

Pilot iller ve kurumlar belirlenecek

Bu çerçevede Kimlik Kartı Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Yönetmeliği yayınlanacak ve uygulama için pilot kurumlar ve iller belirlenecek. Dijital Dönüşüm Ofisi, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi’ni de güncelleyecek.

Şu anda genellikle harcamalar için Kredi kartı, Para Yatırma ve Çekme işlemleri gibi bankacılık işlemleri için ATM kartı kullanılmaktadır. Ve bu durum her bir banka için ayrı ayrı düşünüldüğünde cüzdanımızın şişkinliğinin sebebi daha net anlaşılmaktadır.

Sadece kimlik kartımız ile;

  • Para Yatırma/Para Çekme
  • Alışveriş işlemleri
  • Sağlık işlemleri vs. yapılabildiğini düşündüğümüzde sadece kimlik kartımızın birçok işlem için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni proje ile birlikte çok da uzun olmayan bir süre içinde kimlik kartımız daha çok HERŞEYİMİZ olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In ATM

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…