Home Ödeme Sistemleri ATM ATM’de Ters Şifre Girme Söylentisi Doğru mu?
ATM

ATM’de Ters Şifre Girme Söylentisi Doğru mu?

2 min read
0
0
2,810

ATMlerde işlem yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kart şifresi güvenliğidir.

ATMlerin müşterilerin nakit işlemlerini gerçekleştirdikleri noktalar olduğunu düşündüğümüzde sahtekarların en fazla rağbet ettiği noktalardan biri olması çok normaldir.

Hal böyle olunca ATM’de işlem yaparken şüpheli bir durumla karşılaşılması durumunda ne yapılması gerektiği ile ilgili birçok konu konuşulmaktadır.

Bu konulardan biri; ATM’lerde para çekildiğinde şüpheli birisi ile karşılaşılması halinde şifrenin ters girilmesi durumunda emniyet güçlerine sinyal gönderildiği ve emniyet güçlerinin harekete geçtiği söylemidir. Bu söylem gerçek değildir.

Hiç bir banka ile emniyet güçlerinin bir entegrasonu yoktur.

Ayrıca, bu durumun ATM üzerinde işlem yapıldığı anda bankanın şifre bilgisini kontrol etmesi, şifrenin orijinal şifrenin tersi bir şifre olduğunun belirlenmesi, en yakın emniyet gücünün nerede olduğunun belirlenmesi ve aranması gibi kontrollerin işlem anında kontrol edilmesi gerekir ki yıllardır provizyon dediğimiz kart işlemlerine onay verilmesi aşamasında çalışan biri olarak böyle bir kontrolle hiç karşılaşmadım.

Kısacası ATM’de ters şifre girme söylentisi, sosyal medya mühendisliğinin bir örneği ve gerçek olmayan bir pazarlama yöntemidir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In ATM

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…