Home Ödeme Sistemleri ATM ATM Dolandırıcılık Yöntemleri: Kart Sıkıştırma

ATM Dolandırıcılık Yöntemleri: Kart Sıkıştırma

3 min read
0
1
2,375

ATM’ler genel olarak işlem tamamlanana kadar banka/kredi kartını kart okuyucu bölmesinde tutar. Dolandırıcılar, ATM’nin kart okuyucu bölmesine kâğıt, yapışkan maddeli kart vb. yabancı maddeleri yerleştirerek, müşterinin ATM’ye işlem için taktıkları kartlarını, kart okuyucu haznesinde sıkıştırarak içeriye girişini ya da dışarıya çıkışını engellerler. O sırada dolandırıcı ATM’nin başına gelmiştir. Kart sahibine yardımcı olmak bahanesiyle yaklaşır. Kart sahibine şifresini girmesini ister. Hatta bazen üç kere girmesi gerektiğini bile söyleyebilirler. Bunun üzerine şifresini deneyen müşterinin şifresi dolandırıcı tarafından görülerek öğrenilmiştir. Bazen şüphe çekmesin diye sırtını dönen dolandırıcının bu davranışı güven
verir ve müşteri şifre girişini yapar. Oysa ekipten bir başkası müşterinin öbür yanından şifreyi öğrenir.
Dolandırıcı şahıs ve müşteri işlem yapamayacaklarını anlayıp ATM’nin başından ayrıldığında, ekipten diğer dolandırıcı ATM’nin kart
okuyucu bölmesine sıkışmış olan kartı bir cımbız yardımıyla çıkararak ele geçirir ve yakındaki başka ATM’den müşterinin hesabında bulunan parayı çeker.

Müşteri ATM’nin başından kartını almadan gitmemeye karar vermiş ise, dolandırıcı cep telefonundan bir
numarayı arar ve müşteriyi yine ekipten birisi ile çağrı merkezi görevlisi olarak görüştürür. Kart iptalini yaptığını söyleyen müşteri temsilcisini duyan müşteri, ATM’nin başından ayrılır. 
Bu tür vakaların önüne geçmek için; ATMlerde sorun yaşadığınızda ATMnin başından ayrılmadan kendi telefonunuzla banka iletişim merkezini arayarak sorunu iletmeniz; güvenliğiniz açısından kartınızı Geçici olarak kapatmanız faydalı olacaktır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In ATM

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…