Home Ödeme Sistemleri Chargeback Arbitration(Tahkim) nedir?

Arbitration(Tahkim) nedir?

3 min read
0
0
3,510

Arbitration(Tahkim) kelime anlamı olarak, taraflar arasında çıkan uyuşmazlıkların devletin resmi yargı organları yerine, kendileri tarafından belirlenen hakemlerce çözümlendiği bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

Ödeme sistemlerinde arbitration, kart hamili tarafından iletilen bir chargeback talebi sonrasında, kart bankası ile POS/ATM bankasının chargeback taleplerinin karşılanması konusunda anlaşamaması ve kart hamilinin itirazının devam etmesi durumunda üye işyerinin kart şemasının bağlı olduğu ödeme şemasına (Mastercard/Visa/Troy vs.) giderek çözüm talep etmesi yöntemine denir.

Kart hamili tarafından itirazının devam etmesi konusunda yazılı talimat alan banka, kart türüne göre farklı süreç başlatır. Visa kartlar için Pre-Arbitration, Mastercard kartlar için ise Second Chargeback (Arbitration Chargeback) sürecini başlatır.

Hakem Komitesi’ne başvurulmadan (arbitration) önce, karşı tarafa sorunun çözümü için Pre-Arbitration/ Pre-Compliance mektubu gönderilmeli ve karşı tarafın durumu değerlendirip düzeltici aksiyonu alabilmesi için aşağıdaki süreler tanınmalıdır.

  • Pre-Arbitration için beklenen süre 5 gün.
  • Pre-Compliance için beklenen süre 15 gün.

9Kart bankası tarafından başlatılan 2. itiraz süreci neticesinde üye işyeri bankası, itirazı kabul eder ya da reddeder. Bu süreç Visa kartlar için farklı, Mastercard kartlar için farklı işlemektedir.

1İşlem Mastercard kart logolu bir kart ile yapılmış ise üye işyeri kendisine ulaşan 2. itirazı (Second Chargeback) reddederek tekrar kart bankasına yönlendiremez. Önünde 2 seçenek vardır: İtirazı kabul etmek ya da itiraz dosyasını Mastercard Arbitration (Tahkim) Komitesi’ne taşımak. İtiraz dosyası Mastercard’a taşınırsa bu aşamadan sonra itirazın sonucuna Mastercard Hakem Komitesi karar verir.

İşlem Visa logolu bir kart ile yapılmış ise üye işyeri bankası kendisine ulaşan 2. itirazı (Pre-Arbitration sürecini) kabul etmeyerek itirazı tekrar kart bankasına yönlendirir. Kart bankası konuyu Visa Arbitration (Tahkim) Komitesine taşır. Bu aşamadan sonra itirazın sonucuna Visa Hakem Komitesi karar verir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Chargeback

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…