Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Apple Pay 13 ülkede daha kullanıma sunuldu. Peki neden hala Türkiye listede yok?

Apple Pay 13 ülkede daha kullanıma sunuldu. Peki neden hala Türkiye listede yok?

4 min read
1
0
3,349

Geçtiğimiz aylarda Apple Kart’ın lansmanının yapılması epey ses getirmişti. Bu lansmanda Apple Pay’in 40 ülkede daha kullanıma başlayacağı ifade edilmişti. Bu konudaki yazıma linkinden ulaşabilirsiniz.

Ülkemiz de Apple Pay kullanabilmek için bekleyen ülkeler arasındaydı. 26.06.2019 tarihinde Apple tarafından yapılan açıklama ile beklentimizi bir sonraki açıklamaya bırakmak zorunda kaldık.

MacRumors’un haberine göre Apple Pay, aralarında Yunanistan, Portekiz, Romanya ve Slovakya’nın da bulunduğu 13 ülkede daha kullanıma sunuldu. Ne yazık ki Türkiye’de hala kullanılamıyor. Mobil ödeme sistemini Avrupa’daki milyonlara ulaştırmak isteyen Apple, bölgedeki 13 ülkeye daha hizmetini sunmaya başladı. Birçok kullanıcı ve banka sosyal medya paylaşımlarıyla Apple Pay’in ülkelerinde kullanıma sunulduğunu doğruladı. Örneğin; artık Slovakya’daki kullanıcılar Boon, Edenred, J&T Banka, Monese, N26, Revolut, Tatra banka, ve mBank servislerinden Apple Wallet’a kartlarını yükleyebilirler.

Apple Pay ayrıca Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Estonya, Yunanistan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Malta, Portekiz, Romanya ve Slovenya gibi ülkelerde de bir dizi popüler banka kartını desteklemeye başlayacak.

Avrupa ve Orta Doğu pazarındaki faaliyetlerini gittikçe genişleten Apple Pay geçtiğimiz yıl boyunca Polonya, Norveç, Kazakistan, Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Avusturya ve İzlanda gibi ülkelerde de kullanıma sunulmuştu. Bu ülkelerde yaşayan iPhone 6, 6s, 6, 7, 8, 6 Plus, 6s Plus, 7 Plus, 8 Plus, SE, X, XS, XS Max, ve XR kullanıcıları artık telefonlarında bulunan NFC özelliğini kullanarak mağazalarda ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz Mart ayında Apple Pay’in 2019’un sonuna kadar 40 ülkede daha kullanıma sunulacağını duyurmuştu. Teknoloji devinin ödeme hizmeti Türkiye’ye ne zaman gelecek hala kesin olarak bilinmiyor.

Geldiğimiz noktada resmi doğru okuyarak doğru aksiyonları alabilmek adına;

  • Teknolojiyi kullanan değil; nasıl üretip kullandıran bir ülke olabiliriz?
  • Dünyada gelişen teknolojilerin ilk ya da öncelikli olarak ülkemizde kullanılabilmesi için ne yapabiliriz?
  • Bu tür teknolojilerin ülkemizde kullanılabilmesinin önündeki engeller (yasalar, altyapı vs.) nelerdir ve nasıl kaldırabiliriz? gibi soruların cevabını bulmamız ve bu doğrultuda doğru adımları atmamız gerekmektedir. Aksi takdirde yine teknoloji ve ürünler ülkemize gelmedi ya da geç geldi serzenişlerini yapmaya devam ederiz.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…