API nedir?

3 min read
0
0
1,489

‘Application Programming Interface’ ifadesinin kısaltması olarak kullanılan API, dilimize ‘Uygulama Programlama Arayüzü’ olarak çevrilmiştir. API, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını sağlayan arayüzdür. API, bir sunucunun üzerindeki uygulamaya farklı platformlardan ulaşılmasını ve bilgi dönmesine olanak sağlar. 

API aracılığı ile gerçekleştirilen bankacılık ve finansal hizmetler, finans kuruluşlarının ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılama konusunda yüksek başarı elde etmeyi sağlamaktadır. Dolayısıyla müşteri ihtiyaçlarına göre en uygun ürün ve hizmet sunmak hedeflenmektedir.

API’lar üzerinden sağlanan açık bankacılık sayesinde müşteriye en uygun ürün ve hizmetin sunulmasının yanında, daha düşük maliyetle en kaliteli hizmet sunulmaktadır. Bu sayede bankalar, banka dışı alanda üçüncü kurumlar olan Fintech kuruluşları ile rekabet ortamına girebilmektedir. Fintech kuruluşlarının yenilikçi ve etkin çözümler sunması, özellikle büyük sermayeye sahip olan finansal kuruşların müşterilerine daha çabuk ulaşmasını sağlamaktadır.

API’ler genellikle web geliştiricileri ve program geliştiricileri tarafından kullanılmaktadır. Bir programın farklı bir servisin özelliğinden de faydalanması gerektiği zamanlarda API kullanarak bu fonksiyonların tam olarak yerine getirilmesi gereklidir.

Bugün Google ve Facebook başta olmak üzere birçok firma aktif olarak kullanılan birçok servis geliştiricilere yardımcı olmak için kendi üretmiş olduğu API’ler ile destek sunmakta ve daha iyi uygulamaların geliştirilmesine imkan sağlamaktadır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Açık Bankacılık

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…