AMLD5 nedir?

2 min read
0
0
1,695

AMLD5, Anti Money Laundering Directive ifadesinin kısaltması olup, Avrupa Birliği tarafından düzenlenen 5.kara para aklama ile mücadele yönetmeliğidir.

AMLD5 nedir?

AMLD5 yönergesi, finans sektörünün terörist fonları ve kara para aklama için kullanılmasının yasaklanması için 4. Kara Para Aklama Direktifinin güncellenmesi ile oluşturulmuştur. Bu yeni düzenleme, finansal sistemin işleyişinde önemli bir değişiklik yapmadan finansal suçları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Bu yeni yönerge ile Müşterinizi Tanıyın (KYC) süreçlerini ve kripto hizmetlerini büyük ölçüde etkileyen beş temel reform tanıtılmaktadır.

AB Direktifi nedir?

AB Direktifi, Avrupa Birliği tarafından tüm üyeleri için bir yönetmeliktir. Her ülkenin direktifin hedeflerini başarıyla yerine getirmek için yasalarını formüle etmesine izin verilir. 

AMLD5 neden gereklidir?

AB, tüm Avrupa’daki yüksek profilli siyasi skandalların ve terörist saldırıların patlak vermesinden sonra AMLD5 yönergesini uygulamaya karar verdi.

AMLD4’te yapılan kritik iyileştirmelerden bazıları şunlardır: 

  • AMLD5 , AB’nin mevcut kara para aklama ve terörle mücadele politikalarını güçlendirmektedir.
  • Mali suçları güçlendiren AML4 yönergesinin tüm boşluklarını ortadan kaldırmaktadır.
  • AMLD5, Avrupa Birliği’nin kara para aklama ve terörle mücadele çabalarını mevcut FATF Standartlarına uygun hale getirmektedir.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…