Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Amex(American Express) Kart nedir?

Amex(American Express) Kart nedir?

5 min read
0
0
11,279

Amex, American Express ifadesinin kısaltılmasından oluşmaktadır. American Express; Mastercard, Visa, TROY gibi bir ödeme şemasıdır.

American Express’in tarihçesi nasıldır?

American Express, 1850’li yılların başında nakit ve önemli finansal evrakları “Express” olarak taşıma amacıyla kurulmuştur. Uzun yıllar boyunca finansal hizmetler alanında birçok yeniliğe imza atan şirket aynı zamanda seyahat hizmetleri sektöründe de önemli gelişmelere öncü olmuştur. American Express kart pazarına 1958 yılında ilk ödeme kartı olan “American Express Kart”ı ile girmiştir. 1960’larda üst gelir grubu müşterileri hedefleme kararı alan şirket, 1965’te “American Express Gold Kart”ı, 1980’lerin ortasında ise en üst gelirli müşterilere yönelik ilk “Platinum Kart”ı piyasaya sunmuştur. 1990’larda kredi kartlarını ürün portföyüne katan American Express, 1999 yılında dünyanın ilk şeffaf tasarımlı kredi kartı “Blue from American Express” kartının lansmanını gerçekleştirmiştir. 2000’li yılların başında ise üstün ve benzersiz hizmetler sunan dünyanın en prestijli kartı olan “Black Card” adı ile ünlenmiş “Centurion Kart”ı çıkarmıştır.

Türkiye’de tüm bankalar American Express kartı basabilir mi?

Hayır. Türkiye’de şu an American Express kredi kartı Garanti Bankası tarafından verilmektedir. Daha öncesinde Türkiye’deki isim hakları Akbank’ta bulunmaktaydı.

Peki American Express kartları diğer ödeme şeması kartlarından ayıran özellikler nelerdir?

  • American Express kartlar diğer kredi kartlarından farklı olarak 16 yerine 15 haneli numaralardan oluşmaktadır.
  • American Express kartların CVV2, yani güvenlik kodları diğer kredi kartlarından farklı olarak 3 yerine 4 hanelidir ve kartın ön yüzünde yer alır.
  • American Express kartların arka yüzünde de yine diğer kredi kartlarında olduğu gibi 3 haneli bir CVV2 de bulunmaktadır. Müşteriler alışkanlıklarından dolayı genellikle 3 haneli güvenlik kodunu kullandığından, arka yüzdeki 3 haneli CVV2 bilgisi ile yapılan işlemler de onaylanmaktadır.
  • American Express kredi kartları 3D doğrulama yapısını desteklemektedir. Diğer kartlarda olduğu gibi bu kart işlemleri de 3D doğrulama akışına dahil edilerek güvenli alışveriş yapılabilmektedir.

Peki her web sitesinden Amex kartlar kullanılabilir mi?

Genellikle web siteleri ara yüz tasarımı aşamasında 16 haneli kart numarası ve 3 haneli CVV2 bilgisi girişi olacak şekilde tasarımlarını yapmaktadırlar.

Bir web sitesinden Amex kartlarla sorunsuz alışveriş yapabilmesi için;

  • Kart bilgisi giriş ekranlarında 15 haneli kart girişini de kabul edecek şekilde düzenleme yapmalıdır.
  • Güvenlik kodu (CVV2) giriş ekranlarında 4 haneli kodları da kabul edecek şekilde düzenleme yapmalıdır.
  • Aynı zamanda Amex kart kullanıcılarının kartın arka yüzündeki 3 haneli kodu girebileceğini de göz önünde bulundurması gerekmektedir.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Bankacılıkta Dolandırıcılık Eylemleri Tespit ve Önleme Yöntemleri Dokümanına nasıl ulaşabilirim?

TBB tarafından Bankaların kullanımına sunulan Dolandırıcılık önleme ile ilgili hazırlanan …