Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Alışverişlerde fiziki olarak kart kullanmak zorunda mıyım?

Alışverişlerde fiziki olarak kart kullanmak zorunda mıyım?

4 min read
0
0
1,412

Kredi kartının ilk olarak çıktığı yıllarda kredi kartlarının fiziki olarak alışverişlerde kullanılması zorunlu idi. Fakat ilerleyen dönemlerde teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte ödeme sistemleri ve ödeme yöntemleri de birtakım değişikliklere uğradı.

Artık ürünlerimizi internet üzerinden satıyoruz, alacağımız ürünleri internetten detaylı olarak araştırıyoruz. En uygun ürünü en uygun fiyata internetten bulabiliyoruz. Dolayısıyla internet üzerinden kartımız olmadan sadece ilgili kartın,

Kart Numarası
Son Kullanım Tarihi
CVV2 (kartın arka yüzündeki 3 haneli numara)

bilgileri ile de alışveriş yapabiliriz.

Bunun için ilgili web sitesinin Sanal POS entegrasyonunun yapılmış olması ve kartlı işlemleri destekliyor olması gerekmektedir.

Kartla fiziki POS üzerinden yapılan işlemlerde şifre girilerek işlem onaylandığı için içimiz rahat. Peki Sanal POS üzerinden yapılan işlemlerde şifremizi nasıl giriyoruz? Alışverişlerin güvenli olması nasıl sağlanıyor?  Bu noktada imdadımıza 3D Secure yetişiyor.

3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D Secure işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna sms ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde, banka herhangi olumsuz bir durumda tüm sorumluluğu üzerine alır. 3D Secure ile çalıntı bir kredi kartı ile yapılacak alışveriş işlemleri rahatlıkla önlenebilir. Sebebi de kart sahibinin telefonuna onay sms bilgisi gönderilerek ödemenin tamamlanmasıdır.

Ayrıca, yeni gelişen teknolojilerle birlikte temassız ödeme oranı epey arttı. Temassız ödeme, akıllı telefonlarda uzun süredir kullanılan ve son zamanlar önemi iyice artan NFC (Yakın Alan İletişimi) donanımının kullanımıyla var olan bir teknoloji. Kart taşıma gerekliliğini ortadan kaldıran ve 7/24 yanımızda bulunan telefonlarımıza bir işlev daha ekleyen bu standart, ülkemizde çok yaygın olmasa da gün geçtikçe yaygınlığı artmaktadır.

Kısacası, alışverişlerde ister fiziki POS olsun ister Sanal POS üzerinden yapılan işlemlerde kartımız yanımızda olmasa da başarılı olarak provizyon alabiliyoruz. Tek şart var. Günümüzde cüzdandan bile daha az unuttuğumuz cep telefonumuzun yanımızda olması 🙂

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…