Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Affinity Kart(Üye Kartı) nedir?

Affinity Kart(Üye Kartı) nedir?

5 min read
0
0
3,073

Affinity kart, bir banka tarafından çıkarılan ve üzerinde dernek, vakıf, spor kulübü veya hayır kurumu gibi sosyal bir amacı olan kuruluşun logosunun yer aldığı kredi kartı türüdür. (Örneğin; Fenerbahçe Bonus)

Affinity kart, yapı itibariyle Co-Branded kredi kartlarına benzer. Tek farkı ticari bir kuruluş yerine sosyal kulüp ve dernekler için bankalar aracılığıyla kredi kartı çıkarılmasıdır.

Co-branded kartlarla ilgili detay bilgiyi aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz: http://unalarif.com/yazi/co-branded-ortak-marka-kart-nedir/

Bu kartlar, kart sahibine bir avantaj sağlamasının yanı sıra, kredi kartı ile yapılan işlemlerde kart sahibinin üyesi bulunduğu ya da gönül bağı kurduğu kurum veya kuruluşa işlemler üzerinden belirli bir tutarın aktarılmasını sağlar.
Dernek, vakıf, spor kulübü veya hayır kurumu gibi sosyal bir amacı olan
kuruluşlar için affinity kart programları kullanılmaktadır.

Affinity kredi kartlarının amacı; gelir elde etmeye, sadakat yaratmaya ve kuruluşun mesajını yaymaya yardımcı olmaktır. 

Kredi kartı başvurusu aşamasında, kredi kartı ile firmanın arasındaki anlaşmaya ve yapılan işlemlerde kuruluşa gerçekten fayda sağladığına emin olunmalıdır.

Affinity Kredi Kartının Özellikleri Nelerdir?

  • Affinity kredi kartı kullanımının standart kredi kart kullanımından farkı yoktur. Kredi kartından yapılan harcamaların ekstresinin kesilmesi ve kart borcunun ödenmesi standart kredi kartları ile aynıdır.
  • Affinity kart başvurusu aşamasında diğer kriterler de göz önünde bulundurulmalıdır. (Yıllık ücret ne kadar? Kredi kartı puan kazanım oranları nasıldır? Kayıp/Çalıntı Yenileme ücreti ne kadar? vb.)
  • Kredi kartı özelliklerinin yanı sıra, desteklenen kuruluşun kredi kartı kullanımlarından kazanacağı gelir çok önemlidir. (Örneğin; İşlem tutarının %1’inin desteklenen kuruluşa gönderilmesi, yıllık kart aidatının desteklenen kuruma aktarılması vb.)
  • Affinity kredi kartları, diğer kredi kartlarından daha yüksek faiz oranları taşıma eğilimindedir. Ekstra faiz yansımaması için, kart borcunun zamanında ve eksiksiz olarak ödenmesi önemlidir.
  • Affinity kredi kartları, kart sahiplerini kredi kartını kullanmaya teşvik etmek için bir ödül programı sunabilir. Ödül programı, kredi kartı kullanmaya teşvik edici olabilir. (Örneğin; Fenerbahçe Bonus kart ile Fenerium’dan yapılan alışverişlerde %10 indirim sağlanması gibi)

Affinity Kredi Kartı Kullanmanın Riskleri nelerdir?

Affinity kredi kartı almanın bazı riskleri vardır. Kredi kartı veren banka ile bağlı kuruluşların ortaklıklarını sonlandırması durumunda , kredi kartı iptal edilebilir. Bu durumda, biriktirilen tüm puanlar sıfırlanabilir ve kredi kartı ile işlem yapmanız engellenebilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…