Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

3 min read
0
0
1,583

Affiliate marketing, kısaca online satış yapan firmanın en az riskle en çok satışı yapmasını sağlayan ürün pazarlamasını farklı kişi ve organizasyonlara dağıtan, performans odaklı bir tanıtım ve satış yaklaşımıdır. Bu sistem firmanın müşteri bulmasını sağlayan, siteye yönlendirilen ziyaretçinin ürün veya hizmetini satın alması doğrultusunda firmadan düşük bir miktarda komisyon talep eden sistemdir.

Bu sistem;

  • Üretici ve satıcı,
  • Paydaş pazarlamacı/reklamcı ve
  • Müşteri üçlüsüne ihtiyaç duyar.

Satıcı, bir girişimci, bir şirket, üretici, tüccar, geliştirici ya da perakendeci olabilir. Ürün ise fiziksel bir ürün ya da servis olabilir.

Paydaş, söz konusu bir ürün ya da hizmeti ilgililere etkili bir şekilde sunabilen bir kişi ya da şirket olabilir. Bir ürünü ondan fayda sağlayabilecek kitleye ürünün reklam linklerini ekleyerek sunar ve satın alma kararını kolaylaştırır. Eğer müşteri ürünü satın alırsa, paydaş da bu satıştan pay alır.

Müşteri, ürünü veya hizmeti satın alan kişidir. Satın aldığı ürünün bir satış ortaklığı modeliyle pazarlandığını her zaman bilmeyebilir. Genellikle pazarlamacı paydaşların inisiyatifine göre müşterilere bildirilir.

Çoğu zaman satış ortaklığı yaklaşımları indirimler ve fırsatlarla cezbedici hale geldiğinden, müşteriler neredeyse hiçbir zaman bir ürüne olduğundan daha fazla ödemek zorunda kalmaz. Müşteri tıpkı herhangi bir alışverişi gibi gördüğü fiyatı öder ve ürünü normal bir şekilde teslim alır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…