Home Ödeme Sistemleri 3D Secure 3D Secure işlem nedir?

3D Secure işlem nedir?

5 min read
0
0
2,226

E-ticaret işlemlerinde, kredi kartı ve banka kartlarıyla yapılan ödemelerde, işlem güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş sisteme 3D Secure denir.

3D Secure ile ödeme yapılırken, kullanıcının ekranında bankalar tarafından sunulmakta olan özel bir 3D Secure ile ödeme ekranı açılır. Aynı anda ödeme yapmak isteyen kart sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına bir onay kodu gönderilir. Cep telefonuna gelen kod 3D Secure işlem ekranında istenen alana girilip onay verilmediği taktirde ödeme gerçekleşmez. Cep telefonuna gönderilen kod girilerek işleme devam edildiğinde cep telefonuna gönderilen kod ile girilen kod kontrol edilerek doğrulanması durumunda provizyon işlemi başlatılır.

Peki 3D Secure niçin tercih ediliyor?

3D Secure ile yapılan ödemeler sadece kart sahibinin cep telefonuna gelen onay kodu ile tamamlanabilmektedir. Bu nedenle kart sahibi dışında başka bir kullanıcı tarafından işlemin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Aynı zamanda 3D Secure sistemi sayesinde, çalıntı kartlar ile yapılmaya çalışılan ödemelerin de önüne geçilmektedir. Kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve kartın arkasında bulunan CVV2 kodu başkalarının eline geçse de Cep telefonuna gönderilen şifre sahtekar tarafından bilinemeyeceği için işlem başarılı olarak gerçekleştirilemez.

3D Secure Ödeme Sisteminin Firmalara Faydaları nelerdir?

İnternette kredi kartı ile ödeme almakta olan firmaların karşılaştıkları sorunların başında sistemlerinde çalıntı kartların kullanılması ya da ödeme kredi kartı sahibi tarafından yapılmış olmasına rağmen itiraz edildiğinde banka tarafından iptal işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Bununla birlikte itiraz veya çalıntı kart ile yapılan ödeme sayısı arttıkça bankalar kullanımına izin verdikleri sanal poslarını iptal edebilmekte veya firmanın sanal pos hesabını durdurarak, hesapta bulunan paranın dondurulma işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

3D Secure sayesinde, firmalar, ödeme yapan kullanıcının gerçek kart sahibi olduğunu anlayabilmektedirler. Bu sayede kart işlemlerinin kötüye kullanılmasının önüne geçilmektedir. 3D Secure hem kart sahipleri hem de firmaları sahtekarlıklara karşı koruması açısından çok önemlidir.

3D Secure sisteminin sanal mağazalara faydaları nelerdir?

3D Secure sistemi, mağazalara işlemi yapan kişinin, kartın gerçek sahibi olduğundan emin olunmasını sağlar. Böylece e-Ticaret işlemlerinin kötüye kullanılması ve ters ibraz ihtimalini ciddi oranda azaltır. İşlem sırasında, kart sahibinin, şifresini kullanarak işlemi onaylaması sayesinde, “ben yapmadım” ya da “benim onayım olmadan yapılmıştır” itirazlarını engeller. Böylece 3D Secure sistemi ile sanal mağazalar, sistem dahilinde gerçekleşen işlemler için ters ibraz maliyetinden kurtulmaktadır.

Bir işlemin 3D Secure seviyesinin nasıl belirlendiğine dair detayları alttaki yazımda bulabilirsiniz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In 3D Secure

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…