Home Konuk Yazarlar 200 ve 210 mesajları hangi işlemler için kullanılır?

200 ve 210 mesajları hangi işlemler için kullanılır?

3 min read
0
0
1,342

200 mesajı, POS uygulamalarından başlatılan işlemler için oluşturulan mesaj tipidir.

Peki, POS uygulamalarından başlatılan işleme kart kabul eden banka yazılımı hangi mesaj tipiyle cevap vermektedir?

Tabii ki, 210 mesajı ile cevap vermektedir.

Kart kabul eden banka yazılımı, iş yeri üzerindeki yetkilere bakarak işlemi kart ihraç eden bankaya sormadan direkt ret edebilir.

Biz bu durumu, kart kabul eden bankanın işleme yetki vermemesi şeklinde açıklayabiliriz. Eğer 200 mesajı ile işlem başlatılarak, kart kabul eden banka işlem bilgilerini, kart ihraç eden bankaya gönderdikten sonra ret durumu oluşursa bu durumu biz, kartın işleme yetkisinin olmadığı şeklinde açıklayabiliriz.

Yukarıda hata alan işlemlerden bahsedilmiştir. Eğer süreçte hem kart kabul eden hem de kart ihraç eden banka işleme onay verirse zaten işlemler başarılı sonuçlanmış demektir.

Yani 200 mesajı ile başlatılan işlem, 100 mesajı ile kart ihraç eden bankaya BKM aracıyla iletilmekte olup, kart ihraç eden banka ise bu işleme 110 mesajı ile yanıt vermektedir. Kart kabul eden banka, kart ihraç eden bankadan aldığı bilgilerle (210 mesajı ile dönüş sağlanır.) POS uygulamasına dönüşü sağlayıp süreci tamamlayacaktır.

210 mesajı üzerinden ret edilen işlemlere örnek vermemiz gerekirse (100 mesajı oluşmadan); İş yeri üzerinde tutulan ciro sınırının aşması, iş yeri üzerinde mail order yetkisinin verilmemesine rağmen mail order işlem denenmesi, iş yeri üzerinde yurt dışı yetkisi olmaması rağmen yurt dışı işlem denenmesi gibi bu duruma birçok örnek verilebilir.

Kart ihraç eden bankanın işlemi ret etmesi durumlarına örnek vermemiz gerekirse; Kartın limitinin yetersiz olması, kartın mail order yetkisinin veya limitinin olmaması, Online PİN durumlarında şifrenin hatalı girilmesi gibi birçok örnek verilebilir.

Load More Related Articles
Load More By Ali Görgün
Load More In Konuk Yazarlar

Check Also

Onus Taksit Projesinde Önemli Noktalar Nelerdir?

Onus Taksit sürecini anlatmadan önce “Onus işlem nedir?” sorusuna cevap bulmam…